بلینکن: الحاق سوئد به ناتو «شکست استراتژیک» برای روسیه است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در کنار نخست وزیر سوئد گفت: «با دریافت این سند الحاق، اولین کسی خواهم بود که از سوئد به عنوان یکی از طرفین پیمان واشنگتن و سی و دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی استقبال می کنم.»

خبر مرتبط
سوئد رسما به ناتو پیوست

رئیس جمهور سوئد امروز در سفر به آمریکا و تحویل اسناد تصویب پیوستن کشورش به ناتو رسما عضو پیمان آتلانتیک شمالی می‌‌شود.

وزیر خارجه دولت جو بایدن افزود: « این یک لحظه تاریخی برای سوئد است. این لحظه برای اتحاد تاریخی است. این یک تاریخچه برای روابط فراآتلانتیک است. اتحاد ناتو اکنون قوی‌تر و بزرگ‌تر از همیشه است.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی اسناد الحاق سوئد به پیمان ناتو را در محل وزارت خارجه این کشور در واشنگتن، از نخست وزیر سوئد دریافت کرد و این کشور اروپایی، اکنون بطور رسمی، سی و دومین عضو ناتو است.

بر اساس اساسنامه پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، یک کشور پس از ارائه اسناد عضویت خود به دولت آمریکا، به عضویت این ائتلاف در می‌آید. این اسناد در وزارت امور خارجه آمریکا نگهداری می شود که به عنوان امانت دار معاهده برای ناتو عمل می کند.

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد: «در هفتم مارس شرایط برای ورود پادشاهی سوئد به نیروی پیمان آتلانتیک شمالی تامین شد.بنابراین پروتکل عضویت سوئد در تاریخ ۷ مارس ۲۰۲۴ اجرا شد.»

همزمان «اولف کریسترسون» نخست وزیر سوئد برای تحویل اسناد نهایی عضویت کشورش به ناتو در واشنگتن به سر می برد که کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: وجود سوئد به عنوان متحد ناتو، امریکا و متحدان ما را حتی امن تر خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری ان بی سی نیوز آمریکا، نخست وزیر سوئد گفته است: ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به او اطلاع داده است که پس از پذیرفتن پروتکل الحاق این کشور از سوی همه کشورهای عضو، به طور رسمی از سوئد برای پیوستن دعوت شده است.

قانونگذاران مجارستان در ۲۶ فوریه (هفتم اسفند) به عضویت سوئد در ناتو رای مثبت دادند و «لازلو کوور» رئیس پارلمان این کشور روز شنبه تصویب الحاق سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را امضا و این قانون را برای ابلاغ به دفتر ریاست جمهوری این کشور ارسال کرد.

پس از حمله روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو درخواست دادند. فنلاند در آوریل (فروردین/اردیبهشت) گذشته به عضویت این پیمان نظامی درآمد.

مجارستان آخرین عضو ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی بود که در برابر درخواست سوئد برای پیوستن به آن مقاومت می‌کرد؛ روندی که نیاز به حمایت همه اعضای این ائتلاف دارد.

این درحالی است که پارلمان ترکیه در ژانویه امسال با پیوستن سوئد به ناتو پس از مدت‌ها تاخیر و اختلاف، موافقت کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.