بایدن هشدار داد/ تا ماه رمضان آتش بس برقرار نشود «بسیار خطرناک» است

 جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواستار برقراری آتش بس در غزه تا قبل از ماه مبارک رمضان شد و گفت که چنانچه تا ماه رمضان آتش بس برقرار نشود، «بسیار خطرناک» خواهد بود.

او توافق روی میز را "پیشنهادی منطقی" خواند و گفت اسرائیلی ها با آن موافقت کرده اند. بایدن در عین حال، توپ را به زمین حماس انداخت و گفت: ما باید ببینیم حماس چه می کند.

خبر مرتبط
بایدن اعلام کرد: هیچ نظامی آمریکایی به غزه ارسال نخواهد شد

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، رئیس‌جمهور بایدن اعلام کرده که هیچ نیروی آمریکایی را به غزه ارسال نخواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد که اسرائیلی ها همکاری کرده اند و آتش بس ضروری است.

بایدن همچنین گفت که بدون توافق آتش بس تا ماه رمضان، وضعیت در اسرائیل و به طور خاص «اورشلیم» "بسیار بسیار خطرناک" خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا  پاسخ به سوالی درباره رابطه خود با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز گفت: « رابطه ما مانند همیشه است.»

بایدن همچنین تاکید کرد «هیچ بهانه‌ای» برای اسرائیل وجود ندارد تا با ارائه  کمک‌های بیشتر به غزه مخالفت کند.

خبر مرتبط
اظهارات جدید بایدن درباره توافق آتش‌بس فوری در غزه

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: ما در تلاش برای دستیابی به توافقی برای آتش‌بس فوری هستیم.

رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نیز اعلام کرد: «آمریکا متعهد به انجام تمام اقدامات ممکن برای ارسال کمک‌های بیشتر به کسانی که در غزه به شدت به آن نیاز دارند، است. ما بیکار نخواهیم نشست. ما تسلیم نمی‌شویم.»

در پی فشارهای جهانی به دولت بایدن برای حمایت از رژیم اسرائیل و استفاده تل آویو از گرسنگی مردم غزه بعنوان اهرم فشار، سرانجام آمریکا برغم حمایت هایش از این رژیم، در نمایشی تبلیغاتی در آستانه انتخابات آمریکا، هواپیماهای باری ارتش خود را برای انتقال هوایی مواد غذایی و سایر تجهیزات به داخل غزه به عنوان راه حلی برای مخالفت های اسرائیل با ورود کمک‌ها به نوار غزه و رسیدن این کمک ها به نیازمندان ارسال کرده است.

عضای سازمان‌های امدادی بین‌المللی این اقدام آمریکا را ناکارآمد و صرفاً یک اقدام تبلیغاتی می دانند.

آمریکا همچنان فشار قابل توجهی به اسرائیل وارد نمی کند و دولت بایدن تاکنون گزینه هایی مانند تحریم اسرائیل یا شرطی کردن میلیاردها دلار کمک نظامی به اسرائیل را بررسی نکرده است.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است که تاکنون بیش از ۲۶ هزار فلسطینی بر اثر حملات این رژیم جان خود را از دست داده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.