با یک میلیارد تومان در تهران صاحب خانه شوید + جدول

طبق گزارش‌های رسمی در حالی که قیمت متوسط هر متر مربع مسکن در تهران در سال ۹۶ -۹۵ حدود ۵ میلیون تومان بود این عدد امروز به حدود ۷۰ میلیون تومان رسیده‌است.

هرچند پس انداز یک میلیادر تومانی حداقل برای جمعیت دهک تا سوم درآمدی کشور همچنان به سختی به دست می‌آید اما با همین مقدار سرمایه در بسیاری از استان‌ها امکان خرید خانه وجود ندارد و حتی در کلان‌شهرها این عدد برای رهن خانه هم کافی نیست. در این شرایط هنوز هم با این عدد از سرمایه می‌توان در مناطقی از استان تهران خانه‌دار شد.

اما تفاوت بازار مسکن با سایر بازارها عمق رکود آن است، فاصله قدرت خرید مردم و قیمت‌ها در بازار مسکن آن قدر زیاد است که انعطاف‌پذیری این بازار را برای واکنش هیجانی به هر تکانه اقتصادی را کاهش داده است. به طوریکه طبق گزارش‌های رسمی در حالی که قیمت متوسط هر متر مربع مسکن در تهران در سال ۹۶ -۹۵ حدود ۵ میلیون تومان بود این عدد امروز به حدود ۷۰ میلیون تومان رسیده‌است.

خبر مرتبط
قیمت اجاره خانه در تهران سال ۵۷ چقدر بود؟

در روزنامه اطلاعات ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ چند آگهی اجاره منزل مسکونی منتشر شده که قیمت اجاره بهاء در آن‌ها ذکر شده است.

در این شرایط وام‌های بانکی هم پوشش حداقلی برای تامین مالی برای خرید مسکن را دارند و سود این وام‌ها حتی برای خرید اولی‌ها تفاوتی با سود تسهیلات تجاری و سایر تسهیلات هم ندارد. هرچند پس انداز یک میلیادر تومانی حداقل برای جمعیت دهک تا سوم درآمدی کشور همچنان به سختی به دست می‌آید اما با همین مقدار سرمایه در بسیاری از استانها امکان خرید خانه وجود ندارد و حتی در کلان‌شهرها این عدد برای رهن خانه هم کافی نیست.

در این شرایط هنوز هم با این عدد از سرمایه می‌توان در مناطقی از استان تهران خانه‌دار شد در جدول زیر شرایط این واحدها شرح داده شده‌است است:

محدوده متراژ-امکانات قیمت (تومان)
شهرک آپادانا ۳۷ متر-۵ ساله-آسانسور-پارکینگ-انباری ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
نارمک ۳۵ متر- قبل از سال ۷۰- بدون امکانات ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
زیباشهر، اندیشه ۵۰ متر-نوساز-آسانسور-پارکینگ-انباری ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
پرند ۸۳ متر-نوسازی-فاز ۶-بدون انباری ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
پرند، فاز ۴ ۶۰ متر-۵ ساله-آسانسور-پارکینگ-انباری ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
شهریار، شهرک‌ثامن ۸۰ متر-۹ ساله-شهرک‌ثامن-آسانسور ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
ورامین، امرآباد ۷۰ متر-۱۴ ساله-انباری و پارکینگ ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰
باقرشهر ۴۵ متر-۵ ساله-انباری و پارکینگ ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.