پاسخ منفی لبنان به پیشنهاد فرانسوی‌ها

در چارچوب سفرهای هیئت‌های غربی و آمریکایی به لبنان با هدف متوقف کردن جبهه جنوب این کشور علیه رژیم صهیونیستی و تحرکاتی که این هیئت‌ها برای محافظت از امنیت رژیم اشغالگر در شمال فلسطین اشغالی و بازگشت شهرک‌نشینان به این منطقه انجام می‌دهند، اخیرا فرانسه در پیشنهادی مکتوب برای لبنان از این کشور خواست که نیروهای حزب‌الله ۱۰ کیلومتر از مرز عقب‌نشینی کنند.

پیشنهاد فرانسه برای آتش‌بس در جنوب لبنان

این سند پیشنهاد فرانسه به مقامات لبنانی از جمله نجیب میقاتی نخست‌وزیر دولت موقت این کشور ارائه شد و هدف از این طرح برقراری آتش‌بس در جنوب لبنان و پایان درگیری حزب‌الله و ارتش اسرائیل اعلام شده است.

پاریس در این پیشنهاد دو صفحه‌ای خود گفته که گروه‌های مسلح لبنانی که مشخصا منظور آن حزب‌الله است، همه تاسیسات نظامی خود در مرز فلسطین اشغالی را منحل کرده و حداقل 10 کیلومتر از این مرزها عقب‌نشینی کنند و 15 هزار نیروی ارتش لبنان در مناطق مرزی در جنوب این کشور مستقر گردند.

در این سند تحت عنوان «ترتیبات امنیتی بین لبنان و اسرائیل» آمده است که مجموعه‌ای از اقدامات با هدف کاهش شدت درگیری‌ها به صورت تدریجی و مرحله‌ای میان لبنان و اسرائیل به موازت شروع آتش‌بس در غزه انجام می‌شود و دو طرف در آن متعهد به توقف درگیری‌ها می‌شوند و باید از اجرای قطعنامه 1701 شورای امنیت که هدف آن برقراری ثبات در مرزها (بین لبنان و فلسطین اشغالی) است مطمئن شد.

در این سند همچنین پیشنهاد داده شده که یک گروه متشکل از آمریکا، فرانسه، لبنان و اسرائیل برای نظارت بر اجرای ترتیبات امنیتی مورد توافق و رسیدگی به شکایاتی که ممکن است از جانب دو طرف درگیری مطرح شود، تشکیل گردد. این پیشنهاد شامل 3 مرحله است:

- در مرحله اول سقف زمانی وجود ندارد و مربوط به توقف عملیات‌های نظامی در دو سوی مرزها می‌باشد و توضیحات مفصلی هم درباره نقش نیروهای یونیفل (نیروهای موسوم به حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) در این زمینه طبق قطعنامه 1701 داده شده است.

-اما مرحله دوم که بازه زمانی آن 3 روز است با هدف برچیدن مواضع نظامی حزب‌الله از مرزها و عقب‌نشینی نیروها و سامانه‌های موشکی آن به فاصله ده کیلومتری است و در مقابل، اسرائیل هم همه پروازهای خود در آسمان لبنان را متوقف می‌کند. در این مرحله همچنین 15 هزار نیروی ارتش لبنان در مناطق جنوب رودخانه لیتانی مستقر می‌گردند.

-در مرحله سوم که محدوده زمانی آن 10 روزه خواهد بود، مذاکراتی با هدف تعیین تدریجی مرزهای زمینی طبق قطعنامه 1701 آغاز می‌شود و طرفین مذاکره برای رسیدن به یک نقشه راه جهت ایجاد منطقه‌ای بین خط آبی و رودخانه لیتانی را آغاز می‌کنند؛ منطقه‌ای که در آن هیچ نیروی مسلح و تجهیزات نظامی جز نیروهای وابسته به دولت لبنان و یونیفل حضور نداشته باشد. همچنین اقداماتی برای تقویت قدرت ارتش لبنان و حمایت اقتصادی از مناطق جنوبی لبنان انجام می‌گردد.

پاسخ قاطع حزب‌الله به پاریس: تا جنگ علیه غزه متوقف نشود صحبتی درباره جبهه جنوب نداریم

به گزارش منابع سیاسی لبنان و به نقل از روزنامه الاخبار، فرانسوی‌ها سندی از این پیشنهاد خود را برای رهبری حزب‌الله نیز ارسال کردند که حزب‌الله توجهی به آن نداشت و مجددا به میانجی‌ها تاکید کرد که قبل از توقف تجاوزات علیه غزه هیچ علاقه‌ای به هیچ بحثی درباره اوضاع جنوب ندارد.

درحالی که مقامات ارشد حزب‌الله بارها پاسخ خود را به هرگونه پیشنهادی درباره توقف جبهه جنوب داده و تاکید کرده‌اند تا زمانی که تجاوزات صهیونیست‌ها علیه غزه متوقف نگردد، جبهه جنوب لبنان همچنان فعال خواهد ماند، دیروز «حسن فضل‌الله» عضو ارشد فراکسیون حزب‌الله مجددا به نمایندگی از این جنبش در پاسخ به پیشنهاد فرانسه گفت که تا قبل از توقف جنگ علیه غزه، حزب‌الله هیچ صحبتی درباره موضوعات مرتبط با تحولات جنوب لبنان ندارد.

پاسخ منفی لبنان به پیشنهاد فرانسوی‌ها: ابتدا اسرائیل را مهار کنید

بنابرای فرانسوی‌ها مجددا به مقامات لبنانی از جمله میقاتی و به ویژه «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان رجوع کردند تا نظر آنها را بدانند. اما نبیه بری بعد از مطالعه این سند نظر قطعی خود را اعلام کرده و گفت که بهتر است پیشنهادی برای تفاهم‌های جانبی یا توافق‌های جایگزین ارائه نکنیم و به دنبال راهی برای اجرای درست قطعنامه 1701 باشیم.

بر اساس این گزارش نبیه بری خطاب به هیئت فرانسوی گفت: بروید و اسرائیل را قانع کنید که قطعنامه های بین‌المللی را اجرا کند و از مناطقی که اشغال کرده بیرون برود و تجاوزات زمینی و دریایی و هوایی خود به لبنان را متوقف کند. آن زمان می‌بینید که لبنان کاملا به قطعنامه شورای امنیت (1701) پایبند است.

به این ترتیب هیئت فرانسوی یک پاسخ منفی قاطع از نبیه بری درباره پیشنهاد پاریس برای متوقف کردن جبهه جنوب لبنان گرفت. همچنین مسئولان لبنانی به هیئت فرانسوی گفتند که اساسا چیزی به نام ترتیبات امنیتی بین لبنان و اسرائیل وجود ندارد و لبنان خودِ این پیشنهاد پاریس را نقض قطعنامه 1701 می‌داند. همچنین لبنان هرگز در گروه یا کمیته‌ای که اسرائیل در آن شرکت دارد حاضر نمی‌شود.

طبق گزارش منابع آگاه لبنانی، نبیه بری درباره درخواست فرانسه برای برچیدن تاسیسات نظامی حزب‌الله در مرز فلسطین اشغالی گفت: «هیچ پایگاه نظامی در جنوب که نیازی به برچیده شدن آن باشد وجود ندارد». درباره استقرار نیروهای ارتش لبنان در مرزها نیز رئیس پارلمان این کشور تاکید کرد: «سربازان ارتش لبنان به جنوب هم مانند همه مناطق دیگر کشور وارد می‌شوند و هیچ کس نمی‌تواند در کار آنها مداخله کند».

هیئت فرانسوی همچنین تلاش داشت با سوالات زیرکانه نظر نبیه بری را درباره جداسازی جبهه جنوب لبنان و غزه از هم بداند که متوجه شد این امر امکان پذیر نیست.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.