تدوین ۱۸۰ برنامه برای مدیریت مصرف برق در تابستان ۱۴۰۳

علی اکبر محرابیان در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل توانیر افزود: ١٨٠ پروژه و برنامه در گروه‌های مختلف تدوین شده است که یکایک این برنامه‌ها ضامن موفقیت ماست، به عبارتی تکمیل حلقه‌های این زنجیر بزرگ می‌تواند ضامن موفقیت باشد و اگر در هر بخشی، هر شرکتی و یا هر استانی، حلقه‌های مفقوده داشته باشیم حتما بدون شک از آن نقطه لطمه می‌خوریم.

وی ادامه داد: پنج کمیته را برای اجرایی کردن این برنامه ها طراحی کرده‌ایم، تا امروز بالغ بر ۴۲۴ مصوبه در این کمیته‌ها داشتیم، ۴۸ جلسه اصلی و ۲۳ جلسه فرعی تشکیل شده است؛ جلسات برگزار شده نیز کاملا عملیاتی و تصمیم هاکاملا اجرایی است.

وزیر نیرو گفت: مهم ترین نگرانی بنده این است که کل صنعت مشتمل بر حدود ١٠٠ هزار نفر نیروی همکار، آیا همراه حرکت می کنند یا خیر؟ قطعا همراهی این خیل عظیم در گرو توجه مدیر و حرکت مدیر با کل صنعت است.

محرابیان ادامه داد: یکی از مهم ترین کمیته‌های ما کمیته مدیریت و بهینه سازی مصرف است، در این کمیته مجموعه تصمیم ها در قالب دستورالعمل های بهینه سازی مصرف اخیرا ابلاغ شده است یک دستورالعمل در حوزه اداری، یک دستورالعمل در حوزه خانگی، یک دستورالمل در حوزه کشاورزی و یک دستورالعمل در حوزه صنعتی تهیه شده است، که اگر تک تک این دستورالعمل ها گام به گام اگر اجرا شود قطعا ما می توانیم صنعت را اداره کنیم.

خبر مرتبط
3 سد مشهد از مدار خارج شد/ تامین آب مصرفی مشهد فقط از یک سد

در راستای تصمیمات قرارگاه عملیاتی پایش آب مشهد، انشعاب آب آن دسته از اداراتی که مصرف متعادل را رعایت نکنند قطع خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: موضوع رفع ناترازی، محدودیت یا یک بحران نیست بلکه استفاده از علم و تکنولوژی برای مدیریت صحیح، عالمانه و اقتصادی صنعت است.

وی افزود: به هیچ وجه اقتصادی نیست برای مصرف پیک خود در تولید، انتقال و شبکه ظرفیت سازی کنیم و در هیچ کشور پیشرفته ای نیز چنین تصوری وجود ندارد، لذا مدیریت صنعت برق در شرایط موجود یک مدیریت کاملا علمی است.

محرابیان ادامه داد: در روز شنبه یک نمونه را خدمت آقای رئیس جمهور و برخی از اعضای هیات دولت مثال زدم؛ نمودار مصرف صنعت را در روز ١٣ آذر و پنجم مرداد نشان دادم که چگونه با شیوه های مدرن مدیریت مصرف توانستیم در تابستان ۲.۵ درصد انرژی بیشتری در یک روز به نسبت روزی که هیچگونه محدودیتی نداریم تامین کنیم، این به معنای افتخار صنعت است.

وزیر نیرو گفت: در ادارات مصوبه ای در شورای عالی انرژی ابلاغ شد که ۲۰ درصد مصرف ادارات از طریق نیروگاه های تجدیدپذیر تامین شود، این دستورالعمل را بنده ابلاغ کرده ام، در صنعت هم قانون داشتیم یک درصد از مصرف برق در سال ۱۴۰۲ از محل تجدیدپذیر تامین شود و تا پنج سال هر سال یک درصد اضافه شود تا این میزان به پنج درصد برسد.

وی افزود: مهم ترین نقطه ضعف مان در تجدیدپذیر عدم کشش بازار است و منطقی هم هست که از طرف بازار هم کششی نباشد چون انرژی و سوخت رایگان داده می شود و یک مسابقه ناعادلانه ای بود؛ برای رفع این بی عدالتی، یک کشش تقاضا در قانون و مصوبه شورای عالی انرژی به وجود آوردیم، همکاران باید در این باره کنترل کنند که این موارد اجرا شود.

وزیر نیرو گفت: تابستان سختی را در پیش داریم اما می توانیم از آن بدون خاموشی عبور کنیم به شرط آنکه این برنامه ها را رعایت کنیم.

وی افزود: یکی از مهم ترین برنامه ها این است که موضوع صرفه جویی را در یک چارچوب مدیریت شده و در یک بستر تعاملی با شیوه های اطلاع رسانی ساعتی و لحظه ای به مصرف کننده منتقل کنیم و یک مشارکت ملی و عمومی را در صرفه جویی و توجه دادن به مصرف جلب کنیم، اگر این اقدام انجام شود در کنار اقدام های دیگر می توانیم نه تنها تابستان ۱۴۰۳ را بلکه تمام سال های پیش رو را در واقع عبور کنیم.

محرابیان ادامه داد: موضوع اپراتور انرژی همین بحث را دنبال می کند، ما امروز بسترهای مختلفی برای ارتباط با مردم داریم یکی از این بسترها، استفاده از تلفن های همراه است و امکان تعامل وجود دارد و اگر ابزارهای دیگر رسانه بسیج شوند که بتواند این ارتباط را تقویت کنند، این یک ظرفیت بسیار مهم است که ما باید بتوانیم از آن حداکثر بهره را ببریم.

وزیر نیرو گفت: در کمیته توسعه و ارتقا شبکه، تعداد نقاطی که در شبکه ضعف داریم به خصوص در پیک تابستان، به خوبی شناسایی و اولویت بندی شده است و به عنوان پروژه های حیاتی مصوب و ابلاغ شده است و در حال حاضر در مسیر اجراست. مهم ترین آن ها در تهران، مازندران، گیلان، سیستان و بلوچستان و خوزستان است.

مشاور وزیر نیرو در این مراسم گفت: سال ۱۴۰۰ شرایطی بود که نوعی یاس و ناامیدی و سرخوردگی به خاطر وضعیتی که ایجاد شده بوده حاکم شده بود بر صنعت برق و این که از کجا شروع بکنیم که امور به سامان برسد کاری بود که در این دوره باید انجام می شد که با مدیریت داهیانه مقام وزارت به خوبی انجام شد به طوری که دو تابستان گذشته را با کمترین مشکل سپری کردیم.

آرش کردی با اشاره به تحول در شاخص های صنعت برق طی دو سال اخیر ادامه داد: بیشتر شاخص های مد نظر ابتدای برنامه وزارت نیرو محقق شده و بخش های مختلف صنعت برق اعم از اقتصادی، درآمدی و توسعه شبکه های برق) در مسیر درستی قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: اقدام های وزارت نیرو به مدیریت آقای محرابیان به گونه‌ای بوده که ریل گذاری ها به شکل ایجاد قوانین منسجم و بلندمدت و پایدار انجام شده که اگر ما بتوانیم این قوانین را به منصه ظهور برسانیم، مطمئنا صنعت برق خیلی زود در جایگاه مطلوبی که شایسته آن هست، قرار خواهد گرفت.

کردی گزارشی از عملکرد شرکت توانیر در دوره مسوولیت خویش را بیان کرد و گفت: مهمترین دستاورد وزارت نیرو در این دوره که دستاورد کمی هم نیست، رضایت مردم، مشترکان و ذی نفعان صنعت برق و مسوولان نظام است که ناشی از اقدام هایی است که طی این دوره با راهبری شخص وزیر نیرو انجام شد.

بنا بر اعلام  شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر)، وی افزود: در این دوره به بیش از ٣٠ هزار مگاولت آمپر توسعه شبکه دست یافتیم، بیش از ٤ هزار کیلومتر خطوط انتقال و فوق توزیع احداث شد، شبکه برق ١٢ هزار روستا نوسازی و ١٧ هزار دستگاه مولد برق خورشیدی به عشایر تحویل داده شد.

کردی با ابراز خرسندی از این که مردی از امتحان پس داده از تبار برق عهده دار مسوولیت صنعت برق شده، برای مصطفی رجبی مشهدی در مسوولیت جدید آرزوی موفقیت کرد.

رجبی مشهدی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت توانیر نیز در این مراسم پرداختن به دو موضوع ماده ۴ قانون مانع زدایی و جهت گیری مناسب در توسعه تجدیدپذیرها را جزو اولویت های کاری خود در مسوولیت جدید برشمرد و گفت: توجه به این مقوله قطعا می تواند به مشکل ناترازی صنعت برق کمک موثری کند.

وی بر تداوم اجرای برنامه های بهینه سازی و مدیریت مصرف برق و در کنار آن برای گذر موفق از اوج بار ۱۴۰۲ تاکید کرد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.