عزم جدی بانک مرکزی برای تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی

 

بانک مرکزی، براین اساس میزان ارز تخصیص یافته برای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از ابتدای سال تا ۱۹ دی ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی هشت درصدی داشت و میزان ارز تامین شده نیز ۲۳ درصد افزایش داشته است.

در مدت مشابه سال گذشته کل ارز تخصیص یافته برای این وزارتخانه معادل سه میلیارد و ۹۸۳ میلیون دلار بود که از این میزان معادل ۲ میلیارد و ۸۲۰ میلیون دلار آن تامین شد.

 

تخصیص و تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی از مرز ۲ میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار گذشت

 داوود منظور، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۱۹ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای بخش درمان حدود ۴ میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده است، گفت: از این میزان ۳.۵ میلیارد دلار فقط ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی بوده که ۳ میلیارد و ۳۸۲ میلیون دلار آن تامین شده است.

وی با بیان اینکه موضوع درمان و تخصیص ارز و ریال به صورت جدی در حال اجرا است، یادآور شد: قانون در این زمینه به درستی در حال انجام است و دیوان محاسبات کشور بررسی کند که کدام بخش از قانون اجرا نشده است.

بانک مرکزی تاکنون ارز همه سفارش‌های ثبت شده با اولویت در حوزه دارو و شیرخشک از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را بلافاصله تخصیص داده و تامین کرده است.

تامین ارز بانک مرکزی سال گذشته فقط برای واردات شیرخشک و ماده اولیه آن از ابتدای فروردین تا نوزدهم آبان ۱۴۰۱ نزدیک به ۴۹ میلیون و ۷۵ هزار دلار بود که این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۹۸ میلیون و ۲۰ هزار دلار افزایش یافته که حاکی از رشد ۷۷ درصدی تامین ارز در این حوزه است.

 

 

 

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.