رایزنی بایدن و ولیعهد سعودی درباره غزه

کاخ سفید از گفت‌وگوی رئیس‌جمهوری آمریکا و ولیعهد عربستان سعودی در رابطه با تحولات در غزه خبر داد.

کاخ سفید روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:  رئیس‌جمهوری تاکید داشت که آمریکا به طور کامل از شرکایش در برابر تهدیدات تروریستی حمایت می‌کند. رئیس‌جمهوری در رابطه با تلاش‌های نظامی و دیپلماتیک جاری جهت جلوگیری از گسترش درگیری میان اسرائیل و حماس توسط بازیکنان دولتی و غیردولتی به گفت‌وگو پرداخت.

در ادامه بیانیه آمده است: سران دو کشور بر سر تداوم تلاش‌های جامع جهت حفظ ثبات در سرتاسر منطقه و جلوگیری از گسترش این درگیری توافق کردند. آن‌ها از ارسال کمک‌های بشردوستانه از مصر به غزه استقبال کرده و تاکید کردند که کمک‌های بیشتری برای دسترسی مداوم غیرنظامیان به آب، غذا و کمک‌های پزشکی نیاز است.

کاخ سفید در بیانیه نوشت: بایدن از کمک ۱۰۰ میلیون دلاری شورای همکاری خلیج در حمایت از تلاش‌های بشردوستانه استقبال و عنوان کرد که آمریکا نیز در پاسخ بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری را به حمایت از این تلاش‌ها اختصاص می‌دهد. سران دو کشور از تلاش‌های کنونی در راستای آزادی اشخاصی که حماس به اسارت گرفته استقبال کرده و خواستار آزادی فوری تمامی اسرا شدند.

در انتهای بیانیه آمده است: آن‌ها همچنین بر اهمیت همکاری در راستای حصول صلح پایدار میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها پس از پایان بحران تاکید کردند. آن‌ها توافق کردند که هماهنگی نزدیک و مستقیمی با یکدیگر داشته باشند.

حماس در ۱۵ مهر حمله گسترده‌ای را علیه مواضع رژیم صهیونیستی در غلاف غزه آغاز کرد. اسرائیل در پاسخ به این عملیات - که به دلیل حملات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، «طوفان الاقصی» نام گرفته - قتل‌عام مردم بی‌گناه فلسطین را آغاز کرده و از رسیدن غذا، دارو، سوخت و دیگر اقلام ضروری به ساکنان غزه جلوگیری می‌کند.

جنگ غزه امروز (سه‌شنبه) وارد هجدهمین روز خود شد و بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت غزه تعداد شهدا به ۵۷۹۱ تن و تعداد زخمی‌ها به بیس از ۱۸۰۰ تن رسیده است.

طبق بیانیه وزارت بهداشت غزه، از بین شهدا ۲۳۶۰ تن کودک و ۱۲۹۲ تن زن هستند. اشغالگران در ساعات گذشته ۴۷ کشتار علیه خانواده‌های فلسطینی انجام دادند که ۷۰۴ شهید برجای گذاشت.

انتهای پیام

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.