رهگیری هواپیمای جاسوسی آمریکا در نزدیکی حریم هوایی روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد یک جنگنده «میگ-۳۱» را برای رهگیری هواپیمای جاسوسی «پی-۶ پوسیدون» نیروی دریایی آمریکا که به حریم هوایی این کشور بر فراز دریای «بارنتس» نزدیک می‌شد، اعزام کرد.

رویترز گزارش داد، این جنگنده روسیه با حضور به موقع خود هواپیمای جاسوسی روسیه را مجبور به ترک منطقه کرد. وزارت دفاع آمریکا تاکنون در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است.

میگ-۳۱ یک هواپیمای رهگیر مافوق صوت است. این جنگنده از یک رادار بمراتب پیشرفته تر از رادر-میگ ۲۵ برخوردار است که از فن آوری تغییر فازهای امواج رادار بهره می‌برد و دارای یک موشک هدایت راداری با دستکم دو برابر برد «موشک آر ۴۰» است.

اوکراین در آستانه سقوط/ زلنسکی به وحشت افتاد

آمریکا و متحدان این کشور با پرواز در مرزهای روسیه سعی در جمع آوری اطلاعات از تحرکات نظامی روسیه دارند که بارها با پاسخ به موقع ناوگان هوایی روسیه مواجه شده اند.

اخیرا نیز رسانه‌ها از استقرار و آماده باش جنگنده‌های ارتقا یافته میگ-۳۱ نیروی هوایی روسیه در شمال این کشور جهت دفع هرگونه تجاوز خبر دادند.جنگنده‌های فراصوت میگ-۳۱ روسیه در «نوایا زیملا» پایگاه هوایی این کشور در منقطه دورافتاده در شمال روسیه در آماده باش رزمی هستند. 

هواپیماهای ناتو از اواخر سال ۲۰۲۰ به این سو  پروازهای شناسایی خود را  نزدیک مرز روسیه تشدید کرده‌اند. مسکو بارها هشدار داده که چنین پروازهایی توسط هواپیماهای ایالات متحده و ناتو  نزدیک مرز این کشور، خطر تشدید تنش را به همراه دارد.

یک ژنرال ارشد نیروی هوایی آمریکا اخیرا  گفت که نیروهای هوایی روسیه و چین در رهگیری‌ هواپیماهای آمریکایی جسورتر شده و دیگر ترسی از  ناوگان هوایی پیر آمریکا ندارند.

 «مارک کلی» از فرمانده‌هان ارشد نیروی هوایی آمریکا روز چهارشنبه در مجمع سالانه هوا، فضا و سایبری هوایی در شهر «واشنگتن دی سی» گفت: «نه تنها نیروی هوایی آمریکا کوچکتر و قدیمی‌‌تر می‌شود، بلکه چین و روسیه نیز سرمایه گذاری زیادی در ناوگان خود انجام داده‌اند.»

چندی قبل نیز فرمانده نیروی هوایی آمریکا اذعان داشت که نیروی هوایی این کشور آماده مقابله با تهدیات هوایی چین و روسیه نیست. «فرانک کندال» فرمانده نیروی هوایی آمریکا اذعان داشت که نیروی هوایی این کشور آماده مقابله با تهدیدات روسیه و چین نیست

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.