سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به اوکراین تکذیب شد

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی امروز (جمعه) گزارش رسانه‌های ژاپنی درباره سفر احتمالی یون سوک یول در ژوئیه به اوکراین را رد کرد.

روز پنج‌شنبه شبکه خبری تی.بی.اس ژاپن از قول منابع مطلع گزارش کرد که دولت سئول در حال گفت‌وگو درباره سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به اوکراین و همچنین حضور در نشست ناتو در لیتوانی است.

احضار دیپلمات‌های آمریکایی از سوی مسکو

اما یکی از مقام‌های ارشد در دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی به خبرگزاری یونهاپ گفت: هیچ برنامه‌ای برای چنین سفری وجود ندارد. تنها زمانی که تغییر کیفی در کمک‌های ما به اوکراین ایجاد شود، امکان بازدید و برگزاری اجلاس وجود خواهد داشت.

یکی از سخنگوهای دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی نیز این گزارش‌ها را نادرست خواند و گفت: چنین گزارش‌هایی ممکن است اثری منفی بر روند عادی سازی روابط بین سئول و توکیو بگذارد.

اخیرا یون سوک یول با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در حاشیه نشست گروه هفت در هیروشیما، ژاپن دیدار کرده و قول کمک‌های بیشتر به کی‌یف از جمله ارسال تجهیزات مین زدایی و آمبولانس را داده بود.

کره جنوبی در حال تامین کمک‌های غیرکشنده به کی‌یف از زمان آغاز حمله روسیه در ۲۴ فوریه گذشته میلادی است؛ اما تاکنون درخواست‌های کی‌یف برای ارسال تسلیحات کشنده را رد کرده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.