خشم چین از اقدام جنجالی نخست‌وزیر سابق انگلیس

سفارت چین در لندن طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن سفر تراس به تایوان، این اقدام را «تحریک‌آمیز و نمایشی» توصیف کرد که به هیچ‌وجه به نفع انگلیس نخواهد بود.

شامگاه سه‌شنبه بود که خبرگزاری مرکزی تایوان گزارش داد که تراس طی سفر رسمی ۵ روزه وارد این جزیره شده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، در بیانیه سفارتخانه چین آمده است: «سفر لیز تراس، سیاستمدار بریتانیایی به تایوان، یک نمایش سیاسی خطرناک است که جز ضرر چیزی برای بریتانیا به همراه نخواهد داشت».

این نمایندگی وزارت خارجه چین با بیان اینکه سفر تحریک‌آمیز نخست‌وزیر سابق انگلیس به تایوان خشم شدید چینی‌ها را برانگیخته، توضیح داد: «مردم با وجدان چین از همه اقشار، به شدت آن را رد خواهند کرد».

تایوان بخشی از چین محسوب می‌شود که ادعا‌های جدایی‌طلبانه دارد؛ ادعا‌هایی که کشور‌های جهان و سازمان ملل متحد به‌رسمیت نمی‌شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آن‌ها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

به نوشته اسپوتنیک، سفارتخانه چین در لندن همچنین افزود: «نخست‌وزیر سابق انگلیس با کارت تایوان بازی کرده، در نمایش‌های سیاسی شرکت کرده و دیگر افراد مانند او با نیروهای جدایی‌طلب تایوان همدستی می‌کنند تا درگیری و تنش‌ها را تشدید کنند».

پیش از این نیز «کین گانگ» وزیر امور خارجه چین در دیدار با «نیکلاس برنز» سفیر آمریکا در پکن، خواستار اصلاح نحوه رفتار واشنگتن در موضوع تایوان و جلوگیری از تبدیل‌شدن سیاست اصل «چین واحد» به یک پوسته توخالی شده بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.