آمریکا: در حال جمع آوری حقایق درباره سوء قصد به جان پوتین هستیم

شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش را فاش نکرد، ادعا کرد واشنگتن هیچ هشداری در مورد حمله پهپادی به کرملین و سوء قصد به جان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که اوکراین به شدت آن را رد کرده، دریافت نکرده است.

این مقام آمریکایی به سی ان ان گفت: هیچ هشداری در مورد هرگونه اتفاق دریافت نکردیم.

به گزار ش ایرنا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در نخستین واکنش آمریکا به حمله پهپادی به کرملین و سوء قصد به جان پوتین افزود: اول، من گزارش ها را دیده ام، به هیچ وجه نمی توانم آنها را تأیید کنم.ما نمی دانیم چه اتفاقی رخ داده است.

وزیر خارجه دولت بایدن در عین حال گفت: دوم، من هر خبری را که از کرملین منتشر می شود، با تردید زیاد نگاه می کنم.باید ببینیم چه می شود و باید حقایق را بدانیم.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد که شب گذشته کی‌یف با انجام حمله پهپادی به کاخ کرملین قصد جان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه کرده بود.

در این بیانیه آمده است: در نتیجه سقوط پهپادها و پراکندگی اجزای آنها در محدوده کاخ کرملین تلفات یا خسارتی به همراه نداشت.

دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که در زمان این حمله پوتین در کاخ کرملین حضور نداشته است. در همین حال دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین گفت که رژه سالگرد روز پیروزی در نهم ماه مه در میدان سرخ مسکو امسال طبق برنامه انجام می‌شود. 

شهردار مسکو نیز اعلام کرد که ممنوعیت پرواز برای پهپادها در شهر اعلام شده به غیر از آنهایی که با تصمیم مقام‌های دولتی اجازه پرواز می‌گیرند. وی گفت این تصمیم برای جلوگیری از استفاده بدون مجوز پهپاد اتخاذ شده اما هیچ اشاره‌ای به حمله شب گذشته به کاخ کرملین نداشت.

بر اساس گزارش اسپوتنیک، پوتین در حال حاضر در اقامتگاه ریاست جمهوری در نوو- اوگاریاوو در غرب پایتخت حضور دارد. کاخ کرملین همچنین اعلام کرد که در واکنش به حمله پهپادی به اقامتگاه رئیس جمهوری، روسیه حق تلافی در هر جا که لازم باشد را برای خود محفوظ می‌داند.

طبق اعلام کاخ کرملین، روسیه این را یک اقدام تروریستی از پیش برنامه‌ریزی شده و سوقصد به جان رئیس جمهور می‌داند. این حادثه پیش از رژه روز پیروزی در نهم ماه مه انجام شد که مهمانان خارجی قرار است در آن حاضر باشند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.