ادعای دو مقام نظامی درباره پشت‌پرده حمله اسرائیل به لبنان

به گفته این دو منبع، وزرای اسرائیل در بحث درباره واکنش خود به رگبار موشک‌هایی که روز پنجشنبه از لبنان پرتاب شد، به این نتیجه رسیدند که اسرائیل هیچ سودی در کشیده شدن به جنگی در لبنان که خطر تبدیل شدن به یک درگیری منطقه‌ای را دارد، ندارد.

بنابر گزارش اکسیوس، ناآرامی‌های داخلی در اسرائیل بر سر طرح بازنگری قضایی کابینه نتانیاهو، اقتصاد، ارتش و جایگاه بین‌المللی اسرائیل را بی‌ثبات کرده است.

بعدازظهر پنجشنبه در جدی‌ترین تنش بین دو طرف از زمان جنگ ۲۰۰۶، ده‌ها راکت از جنوب لبنان به سوی اسرائیل شلیک شد.شلیک موشک پس از حمله خشونت‌آمیز پلیس اسرائیل به محوطه حرم الشریف بیت‌المقدس، اواخر روز سه‌شنبه انجام شد.

اسرائیل که حماس را عامل شلیک موشک از لبنان می‌داند، با حمله به تونل‌ها و سایت‌های تولید تسلیحات در غزه که به گفته ارتش اسرائیل توسط گروه‌های مسلح استفاده می‌شد، تلافی کردند. پس از آن نیروهای فلسطینی در غزه ده‌ها راکت در طول شب پرتاب کردند. اسرائیل همچنین حملات کم‌سابقه‌ای را علیه اهداف حماس در جنوب لبنان انجام داد. حماس مسئولیت شلیک موشک از لبنان را به عهده نگرفت اما گفت اسرائیل را "به طور کامل مسئول تشدید شدید تنش و تجاوز آشکار علیه لبنان" می‌داند.

با این حال ارتش اسرائیل تمامی محدودیت‌ها را بر روی رفت و آمد غیرنظامیان در شهرک‌ها و شهرهای نزدیک مرز سرزمین‌های اشغالی با غزه و لبنان لغو کرد - نشانه‌ای کلیدی از آرام شدن اوضاع. با این حال ارتش اعلام کرد که تعدادی نیروی ذخیره را در مرزهایش مستقر کرده است، عمدتاً از واحدهای پدافند هوایی و نیروی هوایی.

یک مقام دفاعی اسرائیل گفت: «در مشورتی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع، پیش از جلسه کابینه امنیتی پنجشنبه انجام دادند، ارتش و موساد ارزیابی‌های متفاوتی درباره پاسخ حزب‌الله به حملات هوایی اسرائیل در لبنان ارائه کردند.»

به گفته این مقام دفاعی، دیوید بارنیا، رئیس موساد، استدلال کرد که حزب‌الله احتمالاً به هر گونه حمله هوایی اسرائیل پاسخ خواهد داد و بنابراین، به گفته او، اسرائیل باید علاوه بر حماس و اهدافش در لبنان، این سازمان را نیز مورد هدف حمله خود قرار دهد. اما هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفت که منافع اسرائیل این است که حزب‌الله را بیرون از این درگیری نگه دارد و پاسخ اسرائیل باید بر حماس متمرکز بماند. این مقام افزود که موضع هالوی در نهایت در جلسه کابینه امنیتی تایید شد.

به ادعای یکی از مقامات دفاعی اسرائیل، پس از شلیک اولیه موشک از لبنان در روز پنجشنبه، حزب‌الله از طریق چند میانجی بین‌المللی به اسرائیل پیامی داد مبنی بر اینکه این اقدام بخشی از حمله نبوده و از قبل از آن اطلاعی نداشته است.این مقام دفاعی گفت که ارزیابی‌های اطلاعاتی ارتش اسرائیل ادعای حزب‌الله را تایید کرده است. موساد و ارتش اسرائیل از اظهار نظر خودداری کردند.

مقامات اسرائیلی گفتند که در جلسه کابینه امنیتی اسرائیل در اواخر روز پنجشنبه، یکی از موضوعات اصلی مورد بحث این بود که دامنه واکنش اسرائیل در لبنان چگونه باید باشد.یک مقام دفاعی گفته که مقامات امنیتی به وزرا گفته‌اند که واکنش گسترده‌تر علیه حزب‌الله احتمالاً منجر به پرتاب موشک‌های دقیق این سازمان به سمت شهرهای اسرائیل خواهد شد که می‌تواند به جنگ ختم شود.

به گفته دو مقام اسرائیلی هدف اصلی پاسخ به حماس، جلوگیری از درگیری خشونت‌آمیز با حزب الله لبنان و جلوگیری از اتحاد جبهه‌های مختلف حماس بوده است. یکی از مقامات به اکسیوس گفت: «این هدف تاکنون محقق شده است.»

به نظر می‌رسد که مقامات حزب‌الله حملات هوایی اسرائیل را کم اهمیت جلوه می‌دهند و از تشدید لفاظی‌ها خودداری می‌کنند. صبح روز جمعه زمانی که در رادیو متعلق به این سازمان از یکی از نمایندگان حزب‌الله در مورد این موضوع سوال شد، پاسخ داد: «نظری ندارم.»ابراهیم الامین، مفسر لبنانی نزدیک به رهبری حزب الله در روزنامه الاخبار وابسته به این سازمان نوشت که اگر اسرائیل رهبران حماس را در لبنان ترور کند یا امنیت مردم جنوب لبنان را تهدید کند، حزب الله لبنان پاسخ خواهد داد. اما او تاکید کرد که «حملات محلی» اسرائیل در لبنان بی معنی است و لزوما پاسخ حزب الله را به دنبال نخواهد داشت.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.