مکرون در تغییر مواضع چین ناکام ماند

تلاش امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در سفر به چین برای تغییر مواضع پکن نسبت به روسیه و اوکراین و درگیری میان این دو کشور ناکام ماند.

به گزارش خبرگزاری تاس، بر اساس مقاله‌ای که روز جمعه در روزنامه لوموند درباره مذاکرات بین رئیسان جمهور فرانسه و چین منتشر شد، رئیس جمهور فرانسه پنجشنبه تلاش کرد همتای چینی خود را متقاعد کند که روسیه را به هوش بیاورد اما شی جین پینگ رئیس جمهور چین بر مواضع خیرخواهانه خود نسبت به مسکو استوار ماند.

به گفته یک دیپلمات فرانسوی که نامش فاش نشده است، تماس لی کیانگ نخست‌وزیر چین با میخائیل میشوستین نخست‌وزیر روسیه که قبل از سفر هیات غربی به پکن انجام شد و تیتر روزنامه‌های چینی در مورد تعمیق روابط بین مسکو و پکن را به دنبال داشت، به منزله یک دوش آب سرد واقعی بود که از همان آغاز، این هیات و اهداف مورد نظرش در سفر به چین را به چالش کشید.

به نوشته لوموند، رئیس جمهور فرانسه هنوز به یک ذهنیت قطعی در مورد نیات واقعی همتای چینی خود دست پیدا نکرده است، چرا که مکرون به‌خصوص بعد از اینکه نتوانست رئیس جمهور چین را وادار به محکوم کردن تصمیم روسیه در مورد استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس کند، واقعا نمی‌داند که چین در نهایت جانب کدام طرف درگیر در این جنگ را خواهد گرفت.

به گفته این نشریه، مسیر صلحی که مکرون در تلاش است تا آن را طی کند، تاکنون چیزی بیش از یک کوچه بن‌بست از خود به نمایش نگذاشته است. واقعیت این است علیرغم نمایش تصاویر دست‌هایی که در این دیدار به دوستی فشرده می‌شوند اما رئیس جمهور چین فقط به برداشتن گام‌هایی بسیار کوچک راضی شده است. به عنوان مثال، شی قول داد که با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین دیدار کند؛ اما فقط زمانی که شرایط مناسب برای انجام این کار وجود داشته باشد.

در همین زمینه، مکرون به همراه اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا تلاش کردند تا موضع خود مبنی بر اینکه کمک به روسیه باعث می‌شود تا چین به همدست متجاوز تبدیل شود را به شی منتقل کنند و به او هشدار دهند که از ارسال هر چیزی که می‌تواند به نحوی به روسیه در جنگ مقابل اوکراین کمک کند، خودداری کند.

به نوشته لوموند، چنین اظهاراتی از جمله سخنان فون در لاین مبنی بر اینکه «موضع چین در مورد مناقشه اوکراین به یک عامل تعیین‌کننده در روابط آینده پکن با اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد»، تنها واکنش منفی مقامات چینی را به همراه داشت.

لوموند به نقل از دولت چین، نوشت: بحران اوکراین مشکلی بین چین و اتحادیه اروپا نیست.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.