سهام های تأثیرگذار در بورس امروز 18 دی 1400

در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس ۷۵۱ واحد افت کرد و برای یازدهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد.

بورس

اعداد قرمز تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی بیش از 4 هزار واحد رشد کرد. اما پس از آن شاخص نزول کرد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه ۷۵۱ واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و ۳۶۲ هزار و ۳۴۴ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز ۳۳۷ واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم ۳۵۹ هزار و ۱۳۴ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۲۸ واحد افت کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۳۷۴ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۱۵۶ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۰۵ نماد بورسی و ۵۱ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۳۲۷ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۳۴ نماد بورسی و ۹۳ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۳۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بورس

خروج سرمایه حقیقی 

امروز برای یازدهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 259 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

 در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 32 میلیارد تومان بود. پس از فملی، فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فارس»، «فولاد» و «نوری» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «خودرو»، «وبملت» و «وبصادر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «زاگرس» و «هرمز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «وملل»، «آریا» و «توسن» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و برکت و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، توسن و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد عرضه در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه ۵۷ درصد کاهش یافت و ۱۱۱ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۳۰ درصد افت کرد و در رقم ۳۸ میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد زقیام (شرکت کشت و دام قیام اصفهان) با صف‌ خرید ۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از زقیام، نمادهای تاپکیش (شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش) و لطیف (شرکت محصولات کاغذی لطیف) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۲۱ میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

افزایش نسبی ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۴ هزار و ۷۷۳ میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۸۷۴ میلیارد تومان بود که ۱۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

اما ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش ۲۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۸۲۶ میلیارد تومان رسید که ۵۹ درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

خودرو؛ صدرنشین معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۱۵۸ میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فملی و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد ۸۲۳ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۲۴ سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وسکرد تعلق داشت. دو نماد خپارس و وبصادر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.