در معاملات روز یکشنبه، ۵ دی ۱۴۰۰، شاخص کل بورس پایتخت با کاهش هزار و ۴۹۰ واحدی نسبت به روز گذشته به رقم یک میلیون و ۳۸۴ هزار واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز افت کرد و با کاهش هزار و ۶۳۸ واحدی در سطح ۳۶۰ هزار و ۲۶۹ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۱۵۸ واحد پائین آمد و در سطح ۱۸ هزار و ۶۵۷ واحد قرار گرفت. 

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افت ۱۲ درصدی به رقم ۸ هزار و ۳۷۳ میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳ هزار و ۳۰  میلیارد تومان بود که ۳۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش ۱۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۳ هزار و ۹۳۶ میلیارد تومان رسید که ۴۷ درصد از کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

نمادهای تأثیرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای «فولاد»، «نوری» و «خودرو» بیشترین تأثیر را در نزول شاخص کل داشتند و «فارس»، «شبندر» و «اخابر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کگهر»، «وملل» و «اتکای» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شبندر و کدما در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فرابورس و حسیر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

غلبه سمت قرمز بازار 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۱۸۰ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۲۵ نماد بورسی و ۵۵ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۳۰۹ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۲۱ نماد بورسی و ۸۸ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۳۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۲ درصد بازار افت قیمت داشتند.

متن کامل این گزارش را با تیتر «افت اندک شاخص بورس /غلبه سمت قرمز بازار سهام»‌ در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند