بلومبرگ، «اولاف شولز»، صدراعظم آلمان اندکی پس از بدست گیری قدرت در برلین، به روسیه هشدار داد.

شولز در اولین اظهارنظر هشدارآمیز خود گفت که حمله روسیه به اوکراین باعث انتقام‌جویی می‌شود و این آخرین هشدار رهبران غربی به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است.

شولز که با تلویزیون «زد دی اف» در روز چهارشنبه گفتگو می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا آلمان ارتباط گازی با روسیه را متوقف خواهد کرد یا خیر، گفت: «هرگونه حمله‌ای نقض قوانین است و پیامدهای بسیار متفاوتی خواهد داشت.» شولز با این حال به صورت واضحی مشخص نکرد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، آیا برلین برنامه‌ای برای خط لوله گازی نورد استریم ۲ خواهد داشت یا خیر؟

سخنان هشدار آمیز صدراعظم جدید آلمان علیه روسیه تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که او به عنوان صدراعظم این کشور سوگند یاد کرد.

برخی منابع آگاه گفته اند که آلمان تحت فشار زیاد آمریکا برای کنارگذاشتن طرح انتقال گاز روسیه تحت عنوان نورد استریم ۲ است.

با این حال، آلمان در زمان دولت قبلی این کشور به ریاست «آنگلا مرکل» معتقد بود که نورد استریم ۲ یک برنامه تجاری است و نه یک ابزار سیاسی.

سبزهای آلمان با طرح نورد استریم ۲ به شدت مخالفند و از آنجا که سبزها عضوی از دولت ائتلافی شولز به شمار می‌روند و دو وزارتخانه کلیدی انرژی و سیاست خارجی را در دست دارند، بنابراین تصمیم درباره نورداستریم۲ به میزان زیادی به چگونگی تصمیم حزب سبزها به عنوان حزب محوری در کابینه ائتلافی آلمان دارد.

روز چهارشنبه، دوره صدراعظمی آنگلا مرکل بعد از ۱۶ سال به پایان رسید و دوره جدیدی از زمامداری در آلمان به صدراعظمی «اولاف شولز» آغاز گردید. پس از تأیید «اولاف شولتز» رهبر حزب «سوسیال دموکرات» به عنوان رئیس کابینه و صدراعظم جدید آلمان، وزرای دولت جدید این کشور نیز تعیین شدند.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند