به گزارش  اکسپرس، دیابت نوع ۲ یکی از بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن است که فرد را در طول عمر خود درگیر می‌کند. براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، شمار مبتلایان به دیابت در جهان از ۱۰۸ میلیون نفر در سال ۱۹۸۰ به ۴۲۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

 برآورد می‌شود در سال ۲۰۱۹ یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به طور مستقیم به دلیل عوارض ابتلا به دیابت جان خود را از دست داده اند. از همین روی، بیماران دیابتی باید توجه ویژه‌ای به رژیم غذایی خود داشته باشند.


این مطلب مهم را بخوانید؛

ریشه های تردید رئیسی برای پیوستن به مذاکرات وین

کلاهبرداری فوتبالیست معروف ایران/ او قصد فرار دارد!

فوری/ وام ۴۵۰ میلیون تومانیِ مسکن بگیرید

قیمت خودروهای سایپا امروز + جدول

وزیر ابراهیم رئیسی بیمار است


 

متخصصان انگلیسی می‌گویند توجه به سطح قند خون عامل کلیدی در کنترل دیابت است. افراد باید بکوشند در وعده‌های غذایی روزانه خود به این موضوع توجه خاصی داشته باشند. یکی از مهمترین وعده‌های غذایی برای افراد دیابتی، صبحانه است.

از آنجا که فرد در طول شب خواب بوده و چیزی نخورده است، سطح قند خون افت کرده و فرد در وعده صبحانه تلاش دارد تا کالری لازم را برای بدن تامین کند. با این حال، مصرف یکباره مواد غذایی حاوی قند زیاد می‌تواند به صورت ناگهانی باعث افزایش سطح قند خون شود.

به طور عمومی به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود از مصرف قند‌های ساده پرهیز کنند. اگر از جمله افرادی هستید که به غلات صبحانه و شیر علاقه دارید باید بدانید که این غلات حاوی شکر هستند. این افراد باید از غلات صبحانه کامل و بدون شکر استفاده کنند.

فرنی‌های تهیه شده از غلات یکی از صبحانه‌های مناسب برای افراد دیابتی است. جو دوسر یکی از گزینه‌ها ایده آل برای کنترل قند خون محسوب می‌شود، زیرا دارای سطح بالایی از فیبر بوده و احساس سیری را در فرد به دنبال دارد.

تخم مرغ و تخم ماکیان (غاز، مرغابی، اردک، و ...) از گزینه‌های مناسب دیگر برای افراد دیابتی است. تخم مرغ دارای سطح بالای پروتئین بوده، چربی معتدلی داشته و کربوهیدارت پایینی دارد. می‌توانید آن را به صورت‌های مختلف تهیه کرده و در وعده صبحانه مصرف کنید.

وعده صبحانه

اگر مایل به مصرف نیمرو با نان بودید، بهتر است از نان سبوس دار به میزان کم استفاده کنید. نان تهیه شده از غلات کامل بهترین گزینه برای افراد مبتلا به دیابت است، زیرا سطح فیبر بالایی داشته و قند آن به طور تدریجی در بدن آزاد می‌شود. همچنین این نان‌ها احساس سیری بلند مدت‌تر را در فرد به دنبال دارد و مانع از پرخوری فرد می‌شود.

افراد مبتلا به دیابت نباید صبحانه‌های شیرین مانند مربا، مارمالاد و عسل مصرف کنید. با این حال، این افراد می‌توانند از آووکادو، کره بادام زمینی استفاده کنند.

این مطلب برایم مفید است
457 نفر این پست را پسندیده اند