به بیان ساده تر چنانچه این فرض به حقیقت بپیوندد حجم پایه پولی در پایان سال ۱۴۰۰نسبت به پایان سال ۹۹ ، بالغ بر ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. که این درصد رشد در تاریخ اقتصاد ایران بی سابقه است.

طی این گزارش میانگین رشد ماهانه پایه پولی در ۴ بازه زمانی اعم از یکسال منتهی به تیر ۱۴۰۰، ۶ ماه منتهی به تیر، ۴ ماه نخست سال ۱۴۰۰ و خود رشد ماهانه تیر ۱۴۰۰ محاسبه شده است. همچنین فرض شده است چنانچه پایه پولی با سرعت هر یک از این چهار سناریو تا پایان سال رشد کند، کل حجم پایه پولی در پایان سال ۱۴۰۰ چه مقدار خواهد بود. بر این اساس در این گزارش به بررسی حجم پایه پولی و درصد رشد سالانه آن در پایان سال ۱۴۰۰ در ۴ سناریو پرداخته شده است.

بالاترین رشد ماهانه پایه پولی در یکسال گذشته به اردیبهشت ماه امسال با رشد ۶ درصدی تعلق دارد. پایین ترین رشد نیز در این بازه زمانی در مرداد ماه سال گذشته با رشد ۰.۱ درصد به ثبت رسیده است. مهم ترین علت رشد بالای نقدینگی در اردیبشت ماه استقراض دولت از بانک مرکزی تحت عنوان تنخواه گردان خزانه بوده است. برآورد می شود دولت در فصل بهار امسال بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی قرض گرفته است که این امر باعث افزایش در پایه پولی شده است.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با «پیش بینی چاپ پول در 1400/ سرنوشت پایه پولی در دست رئیسی» بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند