هیات تحریریه روزنامه آمریکایی در سرمقاله خود، بر لزوم نشان دادن تمایل از سوی بایدن برای برداشتن سریع تحریم‌های اعمال شده در دوره ترامپ علیه ایران، در صورت موافقت تهران به بازگشت به تعهداتش ذیل برجام تاکید کرد.

روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس تایمز» در مقدمه سرمقاله خود به قلم هیأت تحریریه این نشریه در اشاره به گفت‌وگوهای برجامی در وین، نوشت سه‌شنبه (امروز) نمایندگان اعضای برجام و آمریکا در وین برای احیای توافق سال ۲۰۱۵ حضور دارند. 

لس‌آنجلس تایمز در ادامه تاکید کرده «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا باید روشن کند که در صورت موافقت ایران به بازگشت کامل به تعهدات خود طبق این توافق، مایل است به سرعت برای برداشتن تحریم‌های بازاعمال شده از سوی ترامپ اقدام کند.

این نشریه افزوده که بایدن و دیپلمات‌هایش باید در مقابل راه‌های خلاقانه که به اقدام همزمان آمریکا و ایران برای عمل به تعهداتشان منتهی می‌شود، روی باز نشان دهند.

در ادامه این مقاله با این ادعا که میزان خطر بالاست، اتهاماتی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مطرح و درباره کم بودن زمان هشدار داده شده است. 

لس‌آنجلس تایمز سپس با اشاره به خروج ترامپ از برجام علیرغم گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر این که ایران به تعهداتش پایبند بوده، افزود که «بایدن در دوران کارزار انتخاباتی‌اش گفته بود که آمریکا در صورت بازگشت ایران به پایبندی به تعهداتش، به برجام بازخواهد گشت، اما اظهارات وی این برداشت را در برخی اذهان ایجاد کرد که ایران باید ابتدا اقدام کند.»

به ادعای نویسندگان این مطلب، محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران به قدری با اهمیت است که نباید با یک اختلاف نظر درباره این که ایران یا آمریکا باید گام اول را بردارد، مسدود شود.

در ادامه این مقاله آمده است: زمینه تاریخی در اینجا اهمیت دارد. دولت ترامپ سیاست فشار حداکثری علیه ایران را ادامه داد؛ کارزار تحریم‌های اقتصادی که به نظر می‌رسید تلاشی برای تغییر رژیم در ایران است. این سیاست گرچه خسارت زیادی به مردم ایران وارد کرد، با شکستی ناخوشایند مواجه شد. با توجه به چنین سابقه‌ای، تعجب‌آور نیست که ایران درباره قصد آمریکا تردید دارد؛ اما اگر بایدن متعهد به تغییر اشتباه ترامپ است، باید تلاش ویژه‌ای را برای نشان دادن حمایت خود از توافق سال ۲۰۱۵ انجام دهد. این شامل عقب راندن اعضای کنگره می‌شود که هرگز از ابتدا از این توافق حمایت نکردند.

در پایان این سرمقاله در اشاره به زیاده‌خواهی دولت بایدن که پیشتر در اظهارات مقامات آمریکایی درباره گنجاندن موضوعات دیگر در برجام برای رسیدن به توافقی «طولانی‌تر و قوی‌تر» به زعم آمریکا بیان شده بود، ادعا شده: بهترین راه برای مطرح کردن این مسائل این است که اول بایدن اشتباه اصلی ترامپ در رد برجام را اصلاح کند تا ایران بهانه‌ای برای نقض توافق نداشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
84 نفر این پست را پسندیده اند