اواخر دی ماه ۱۳۹۹ کمیسیون تلفیق برای ورود و خروج خودرو به مناطق آزاد دو مصوبه داشت؛ ورود خودروهای صفر به این مناطق ممنوع شد؛ اما واردات خودرو از مناطق آزاد به منطقه اصلی، مجاز اعلام شد. این تصمیم از همان ابتدا با شبهات بسیاری همراه بود،  ممنوعیت واردات خودرو صفر به مناطق آزاد در حالی تصویب شد که منع وارداتی در این مناطق همزمان با  اجرای آن در سرزمین اصلی عملی شد.

 این پیشنهاد کمیسیون تلفیق اما در صحن مجلس با چالش‌هایی مواجه شد.  بسیاری از نمایندگان درباره این مصوبه کمیسیون تلفیق ایراداتی داشتند و اعتراض‌هایی درباره آن مطرح کردند. بخشی از این اعتراض‌ها بیشتر سیاسی به نظر می‌رسید و به واردات خودروهای تولید شده در ایالات‌متحده معطوف بود. آنان تاکید داشتند که ممنوعیت واردات باید تنها به خودروهای آمریکایی محدود شده و سایر خودروهای از این ممنوعیت مبرا باشند. با این حال با فعل‌وانفعالات چند روز اخیر مجلس، بهارستان‌نشین ها امروز با کل مصوبه مجوز ورود خودروهای در حال تردد در مناطق آزاد  به سرزمین اصلی مخالفت کردند.

دلیل ممنوعیت واردات خودرو از مناطق آزاد

 فربد زاوه کارشناس حوزه خودرو درباره این تصمیم مجلس با اشاره به اینکه این پیشنهاد در مجموع با قانون ممنوعیت ورود خودروهای خارجی در حال تردد در مناطق آزاد به سرزمین اصلی مغایرت داشت تاکید کرد: واردات خوردو های خارجی در ابتدای دهه ۷۰ برای منطقه آزاد کیش مجاز شد در همان زمان این بند نیز در قانون دیده شد که این خودروها امکان ورود به سرزمین اصلی را ندارند.

مشروح این گزارش را در اقتصاد نیوز با تیتر «آخرین تصمیم برای واردات خودرو از مناطق آزاد» بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
56 نفر این پست را پسندیده اند