به گزارش روسیا الیوم، کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در نشست خبری گفت، روسیه به دنبال تضعیف نفوذ آمریکا و تقویت هویت خود به عنوان یک ابرقدرت جهانی است. اقدامات روسیه در منطقه شامل دستیابی به استقرار نظامی دائمی در سوریه است و در آنجا به طور دوره‌ای در کارزار ائتلاف بین المللی ضد داعش دخالت می‌کند. مسکو از طریق توافقنامه اجاره پایگاه نظامی دریایی در شهر طرطوس، حضور نظامی خود را در سوریه تقویت می‌کند.

این مسئول نظامی ادامه داد، سپتامبر ۲۰۲۰ فرماندهی مرکزی در شرق سوریه در واکنش به افزایش خطرناک تماس‌های غیر مجاز و ناامن روس‌ها با نیروهای ائتلاف؛ اقدام به استقرار ایستگاه رادارهای نظارتی الکترونیکی و مجموعه‌ای از خودروهای جنگی برادلی کرده و تعداد پروازهای نظامی نیروهای آمریکایی را افزایش داد.

وی افزود: من پیش‌بینی می‌کنم که روسیه با فراهم کردن امکانات متناسب از طریق معرفی خود به عنوان جایگزینی برای غرب و تلاش برای ایفای نقش میانجی در درگیری‌های منطقه‌ای و واردات سلاح بدون اعمال محدودیت، به تلاش خود برای به چالش کشیدن حضور آمریکا ادامه دهد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم گفت، روسیه در صحنه سوریه طرفی کمک کننده نبود.

وی به طرف روسی نسبت به اتخاذ هرگونه اقدامات تحریک آمیزی که ممکن است به تنش و برخورد با نیروهای آمریکایی منجر شود، هشدار داد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند