دویچه وله گزارش داد، «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه با نشریه ایتالیایی «کوریره دلا سرا» اعلام کرد که به گمان وی دولت بایدن فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران را ادامه نخواهد داد، اما تلاش خواهد کرد که از طریق دیپلماسی، ایران را تحت فشار قرار دهد.

رابرت مالی همچنین در خصوص تلاش آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای افزودن بندهای جدید به برجام به‌منظور در بر گرفتن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، به نشریه ایتالیایی کوریره دلا سرا گفت: «رئیس‌جمهور بایدن صراحتاً اعلام کرده است که قصد دارد به برجام بازگردد. اما زمانی می‌توان از تقویت این توافق صحبت کرد که همه طرف‌ها به اجرای کامل مفاد آن بازگشته و به نوعی با هم آشتی کرده باشند. تنها در این صورت است که امکان مذاکرات جدید فراهم می‌شود.»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران همچنین در خصوص ترور شهید دکتر فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی اعلام کرد که این اقدام احتمالاً در راستای مشکل‌تر کردن هرگونه مذاکره میان ایران و آمریکا بوده است.

وی درباره انگیزه عاملان این اقدام تروریستی اظهار داشت: «ممکن است آنها خواسته باشند که با ضربه زدن به ایران یک پیام مشخص به دیگر کشورهای منطقه بدهند و یا بازگشت به برجام را برای دولت بایدن دشوارتر کنند. شاید هم خواسته باشند که ایران را تحرک و اوضاع را پیچیده‌تر کنند.»

رابرت مالی با اشاره به اینکه ممکن است اسرائیل پشت قضیه ترور شهید دکتر فخری‌زاده باشد، افزود: «به همین دلیل است که من معتقدم ترور [شهید] فخری‌زاده شرایط را پیچیده‌تر کرده است زیرا احتمال دارد که این اقدام باعث خشم ایران و سرخوردگی‌اش از مذاکرات شده و مطالباتش برای بازگشت به اجرای برجام را سختگیرانه‌تر کرده باشد.

این دیپلمات ارشد آمریکایی همچنین درباره عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی در دوران ریاست جمهوری ترامپ گفت: «بعضی از تغییرات منطقه طی سال‌های اخیر که عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی نیز از مهم‌ترین آنها بوده، نتیجه سیاست‌های دولت ترامپ است و برخی از این تحولات نیز مستقل از سیاست‌های دولت ترامپ اتفاق افتاده است.»

وی در پایان پیش‌بینی کرد که دولت بایدن در مقایسه با دولت ترامپ امتیازات کمتری برای متحدان سنتی آمریکا در خاورمیانه قائل خواهد شد و به دنبال این خواهد بود که سیاست‌های خود را بیشتر با متحدان اروپایی هماهنگ کند.

این مطلب برایم مفید است
50 نفر این پست را پسندیده اند