روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نوشت: در حالی که ۱۱ روز از آغاز به کار جو بایدن در سمت ریاست جمهوری آمریکا می‌گذرد، او هنوز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تماس تلفنی نگرفته است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تلفنی با مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی تماس گرفته است. گابی اشکنازی وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی نیز در روز پس از تایید آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با او گفت‌وگو کرده است.

بایدن به ترتیب با رهبران کانادا، مکزیک، انگلیس، فرانسه، آلمان، ناتو، روسیه و ژاپن تماس تلفنی گرفته، ولی هنوز با نتانیاهو تماسی تلفنی نداشته است.

دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد در مورد تماس‌های تلفنی آینده توضیحی نمی‌دهد.

باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا، در اولین روز فعالیت خود نخست با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و بعد با ایهود اولمرت نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی تماس گرفت. نتانیاهو سومین مقامی بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور قبلی با او تماس گرفت و این منعکس کننده روابط نزدیک آن‌ها بود.

نیتزان هورویتز، رهبر حزب مرتز رژیم صهیونیستی گفت: بایدن تماس‌های نتانیاهو را بررسی می‌کند. نتانیاهو اکنون در حال برداشت میوه فاسدی است که با دموکرات‌ها بوجود آورد. اسرائیل باید رابطه خود را با دموکرات‌ها و دولت جدید آمریکا احیا کند و به ارزش‌های دموکراسی، برابری و صلح بازگردد. مرتز تنها حزبی است که به زبان دموکرات‌ها صحبت می‌کند.

مایکل اورن، سفیر سابق رژیم صهیونیستی در آمریکا گفت: آن‌ها سرانجام صحبت خواهند کرد و [نتانیاهو] سرانجام به واشنگتن خواهد رفت. اما در مورد تماس‌های تلفنی بایدن در ترتیب تماس‌های او پیامی وجود دارد.

اورن گفت: نتانیاهو حدود ۱۲ ساعت پس از آنکه بیشتر سران دیگر با بایدن صحبت کردند پیروزی او را تبریک گفت. نتانیاهو در واقع در پیام خود نگفت که بایدن رئیس جمهور منتخب است و تمجید از ترامپ را مطرح کرد. این کار هزینه‌ای خواهد داشت.

اورن در سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۳ در زمان دولت اوباما زمانی که بایدن معاون رئیس جمهور بود، سفیر اسرائیل در آمریکا بود.

او گفت بعید است نتانیاهو و بایدن خصومت شخصی متقابل داشته باشند که روابط با اوباما را مسموم کرد.

اورن گفت: بایدن و نتانیاهو ممکن است مانند قبل صمیمی نباشند، ولی اوضاع مانند زمان نتانیاهو و اوباما بد نخواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند