وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با شبکه روسیا الیوم گفت: دولت جو بایدن می تواند به طور بالقوه تنش زدایی روابط میان تهران و واشنگتن را آغاز کند.

وی تاکید کرد که هرگز با رییس جمهوری جدید آمریکا روابط نزدیکی نداشته است. 

ظریف در این مصاحبه افزود: تصور اینکه روابط شخصی وی با بایدن می تواند به یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک بین دو رقیب دیرینه کمک کند، اشتباه است. 

وزیر امور خارجه ایران خاطر نشان کرد که تاریخچه روابط وی با بایدن تقریباً به ۲۰ سال پیش برمی گردد، زمانی که به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل مشغول به خدمت بود. 

ظریف در این مصاحبه همچنین اظهارداشت که تعاملات وی با سناتور ایالت دلاور ( جو بایدن) کاملاً حرفه ای است.
وی با اشاره به اینکه سیاست فعلی واشنگتن در مورد تحریم های یک جانبه "اساساً جنگ اقتصادی" و "تروریسم اقتصادی" است، گفت : تعهدات بایدن برای بازنگری سیاست خارجی آمریکا یک وعده طولانی مدت است. 

 وزیر امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرد: دولت جدید آمریکا بتواند روابط دوجانبه با تهران را در "مسیر درست" پیش ببرد.

ظریف افزود: تا زمانیکه ایالات متحده به تعهدات خود در راستای توافق هسته ای ۲۰۱۵ (برجام) پایبند نباشد، برای ایران فرقی ندارد که چه کسی داخل کاخ سفید مستقر است. 

وزیر امور خارجه ایران گفت که تصمیم خروج از توافق هسته ای برای واشنگتن نتیجه معکوس داشته است.

وی ادامه داد: پس از خروج یک جانبه ایالات متحده از برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از ۳۰۰ به ۴۰۰۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

به گزارش روسیا الیوم، دولت بایدن می خواهد که تهران قبل از لغو تحریم های دوران ترامپ به توافق کامل برجام بازگردد، اما ایران بارها اعلام کرده که واشنگتن توافق نامه برجام را نقض کرده است.

ایران با این استدلال که آمریکا باید توافق برجام را کاملاً رعایت کند از بایدن خواسته است تحریم های یک جانبه را لغو و به توافق سال ۲۰۱۵ باز گردد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند