وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد: در جریان دیدار جلالی و بوگدانف، دو طرف درخصوص مسائل مهم منطقه ای ازجمله اوضاع سوریه، لبنان، یمن و منطقه خلیج فارس گفت و گو و تبادل نظر کردند.

در این دیدار برخی موضوعات مربوط به روند حل و فصل مسائل خاورمیانه مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. 

جزییات بیشتر این دیدار اعلام نشده است. 

روسیه به اوضاع منطقه خلیج فارس بویژه مسائل امنیتی و ثبات این منطقه استراتژیک و بسیار مهم جهان توجه خاص دارد و حدود دو سال پیش طرحی برای تامین امنیت خلیج فارس ارائه کرد.  

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پنجم دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۵ آذر ماه) در این رابطه گفت: اوضاع منطقه خلیج فارس به شدت نگران کننده شده است.

به گزارش ایرنا ، لاوروف در نشست مجازی «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای»‌ افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی پیشنهاد کرد که همایش وبیناری سران کشورهای عضو دائمی شورای امنیت به همراه ایران و آلمان برگزار شود.

وی افزود: این پیشنهاد گام های هماهنگی را پیش بینی کرده بود که امکان اجتناب از تشدید بیشتر اوضاع و پیشرفت به سوی هماهنگی شاخص‌ کارهای مشترک برای کمک به شکل گیری سیستم امنیتی جمعی در خلیج فارس را فراهم می کرد.

وزیر امور خارجه‌ روسیه خاطرنشان کرد: روسیه چند سال پیش این طرح را پیشنهاد داد و سال گذشته آن را تجدید کرده و به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد و  اکتبر سال جاری بحث هایی را در این مورد در سطح وزیران خارجه انجام داد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند