رسانه‌های عراق گفتند در جریان درگیری‌های استان ذی‌قار این کشور یک نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

شبکه «الحیاة العراقیة» به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی امنی (الاعلام الحربی) یکشنبه گزارش داد که طی درگیری‌ها و حوادث امروز در استان ذی‌قار و مرکز آن، شهر الناصریه یک نیروی پلیس کشته شده و ۳۴ نفر دیگر زخمی شده است.

بر اساس گزارش‌ها، افراد معترض و تظاهرات کنندگان با نیروهای امنیتی در میدان «الحبوبی» واقع در مرکز شهر الناصریه درگیر شده و این درگیری‌ها به خشونت کشیده شده است.

این حوادث واکنش‌ جریان‌های سیاسی عراق در پی داشت با این حال واکنش‌ها متفاوت بوده است.

ائتلاف النصر به ریاست «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر اسبق عراق در بیانیه‌ای حوادث امروز ناصریه را «نقض آشکار کرامت و زیر پا گذاشتن آرزوهای آن‌ها و نقض ارزش‌های دولت و امنیت جامعه» دانست و خواستار بازبینی‌ جدی در ارزیابی و کنترل اوضاع و تصحیح مسیر به گونه‌ای که خواسته‌های جوانان و اهداف دولت را محقق کند، شده است.

این ائتلاف با بیان اینکه «مشروعیت نظام سیاسی عراق در معرض محک» قرار گرفته، از دولت و نیروهای سیاسی خواست به مسئولیت خود در گذار از مرحله انتقالی با کمتر آسیب مطابق با الزامات واضح و جدی برای انتقال به مرحله دائمی که همه خواسته‌های مردم را محقق کند، عمل کند.

«محمد العراقی»، از افراد نزدیک به مقتدی الصدر، رئیس جریان الصدر عراق در واکنش به این حوادث، معترضان را «آشوب‌گر» دانست و گفت: «هنگامی که زندان‌ها پر از افراد جریان الصدر بود، یکی از آن‌ها با خشونت تظاهرات نکرد و به نیروهای امنیتی تعرض نکرد و اغتشاش و هرج و مرج ایجاد نشد».

درگیری‌ها در شهر ناصریه بعد از آن آغاز شد که یکی از فعالان عراقی در این شهر به نام «احسان الهلالی» سه روز پیش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. از دیشب فراخوانی برای حمایت از این شخص صورت گرفت که در نهایت مقامات استانی در ذ‌ی قار او را آزاد کردند.

این فعال عراقی بعد از آزادی، طی ویدیوئی از معترضان خواست میادین را ترک کرده و دست از مسدود کردن خیابان‌ها بردارند.

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند