سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست هفتگی خود  با مرور رویداهای هفته  اخیر در  حوزه سیاست خارجی  اظهار کرد: ظریف در روزهای اخیر با وزیران امور خارجه کویت ،  قطر و ارمنستان  به صورت تلفنی رایزنی و گفت‌وگو کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از نشست اظهار کرد: پرونده کیفری سقوط هواپیمای اوکراینی در دست پیگیری است و فکر می‌کنیم در روزهای آتی در این زمینه اطلاع‌رسانی بیشتری شود.وی در پاسخ به سؤالی درباره سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی و پرداخت غرامت به خانواده جانباختگان بیان کرد: ضمن عرض تسلیت خدمت خانواده‌های داغدار فاجعه هواپیمای اوکراینی، تصمیمی که هیأت دولت گرفته ناظر بر پرداخت یکسان دیه به همه قربانیان این هواپیما است.

خطیب‌زاده افزود: این موضوع دیه به هیچ وجه جایگزین پرونده کیفری که در دست پیگیری است، نیست. پرونده مسببان این حادثه با جدیت در حال پیگیری است.

وی همچنین در مورد غیبت افغانستان در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و رای ممتنع عراق به مصوبه ای که در مورد ایران در این مجموعه به رای گذاشته شده بود و مباحثی که در این زمینه در فضای رسانه ای  کشور مطرح شده است،  با بیان این که ما ناخرسندی  خود را نسبت به این موضوع  اعلام کردیم و همانطور که  شما شنیده اید نخست وزیر عراق اعلام کرده است که در حال پیگیری این موضوع  هستند، ادامه داد: ما فکر می کنیم  که کشورهای همسایه می‌دانند که یک‌جانبه‌گری و سلطه‌گری آمریکا تا  چه میزان  می‌تواند تاثیر  منفی در منطقه داشته باشد.

مشروح نشست خبری رئیس مرکز دیپلماسی وزارت خارجه را به نقل از فارس می‌خوانیم:

سخنگوی وزارت خارجه درباره رای ممتنع عراق و غیبت افغانستان در جلسه چهارشنبه بودجه سازمان ملل افزود: این نشست انزوای روزافزون رژیم کاخ سفید را نشان می‌دهد. این اقدام آمریکا به نوعی احیای کمیته تحریم ایران به شکست آمریکا انجامید. ناخرسندی خود را به همسایگان خود اعلام کردیم و نخست‌وزیر عراق اعلام کرد در حال پیگیری این موضوع هستند.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه بهتر می‌دانند یکجانبه‌گرایی و سرکشی‌های آمریکا تا چه حد به ضرر ملت‌های منطقه بود.

خطیب‌زاده درباره گزارش پنتاگون مبنی بر بازگشت ناو هواپیمابر آمریکایی به خلیج فارس، اظهار داشت: اقدامات و تحرکات و برخی شیطنت‌های آمریکا از چشم ما پنهان نیست و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی ما به تحرکات به ظاهر پنهان آمریکا در منطقه و عراق اشراف کامل دارند. پیام‌ها با شفافیت به واشنگتن و کشورهای منطقه هم گفته شده است و به این کشورها گفته شده در دام این شیطنت ها نیفتند. با دقت این تحرکات را مدنظر داریم.

وی افزود: نقش عوامل و متحدان رژیم اشغالگر قدس را در برخی ایجاد تنش‌ها به ویژه در عراق شاهد هستیم. البته جوابمان این است که به دنبال تنش نیستیم ولی در دفاع از منافع ملی و کیان خود ذره‌ای کوتاه نمی‌آییم و با جدیت پاسخ می‌دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی گفت: سردار سلیمانی با تمام قوا و نیرو داعش را در عراق شکست داد و اینها در خاطره و حافظه این ملت و منطقه باقی می‌ماند.

خطیب‌زاده درباره پرونده مشترک ایران و عراق در خصوص سردار سلیمانی ادامه داد: یک موضوع جدی بعد عراقی این پیگیری است. سردار ما به دستور رئیس جمهور کشور دیگر ترور شد. دولت عراق مسؤولیت داشته و در حوزه مشترک کارهایی شده و ادامه هم خواهیم داد.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات مشاور بایدن در خصوص گفت‌وگوی موشکی بعد از بازگشت آمریکا به برجام اظهار داشت: در خصوص توان دفاعی ایران نه هیچ وقت مذاکره شده و نه می‌شود و نه خواهد شد. توان دفاعی ایران براساس نیازهای ایران تعریف و مستقل پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ در خصوص موشک آمده و موضوع خاتمه یافته است. آمریکایی‌ها می‌دانند موضوع موشک که ثانویه است از حیض انتفاع ساقط می‌شود و ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ کلیه قطعنامه‌ها از جمله ۱۹۲۹ ملغی شد و برخی محدودیت‌ها که باقیمانده در ژانویه ۲۰۲۳ ملغی می‌شود.

خطیب‌زاده تصریح کرد: هیچ قسمتی از برجام را دوباره مذاکره نمی‌کنیم و اینها اظهارنظرات داخلی است و برای ایران ارزشی ندارد و جواب ما اجرای کامل برجام بدون شرط، کامل و جبران مافات.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه در گفت‌وگوهای ظریف با همتایان کویتی و قطری پیامی به واشنگتن منتقل یا از واشنگتن دریافت شده است، تصریح کرد: ما احتیاج به کسی نداریم پیام بدهیم و بگیریم. به طور روشن مجاری خود را داشتیم. به واشنگتن از طریق سوئیس پیام دادیم و به کشورهای منطقه هم مستقیم به خودشان از طریق پایتخت‌ها پیام داده‌ایم. عواقب هر گونه ماجراجویی به عهده واشنگتن است و در صورتی که اقدامی صورت بگیرد به صورت روشن و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ خواهیم داد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره واکسن کرونا گفت: ما در همه مقاطع کارهای لازم را در خصوص واکسن کرونا انجام دادیم و هر زمان درخواستی شده با سرعت انجام دادیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین درباره بدهی کره جنوبی به ایران اعلام کرد که قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند و امیدواریم خاتمه‌ای باشد به مسیری که در حال حاضر وجود دارد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا ایران، عراق را صحنه تسویه حساب خود با آمریکا می‌کند؟ گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در حوزه منطقه ای حسن همسایگی است و همواره تلاش کردیم در حوزه‌های همسایگی خود از جنگ جویی‌ها و ماجراجویی‌ها و اشغالی که توسط آمریکا رخ داده کمک کنیم این فضا به امنیت پایدار برسد. بر عکس آنچه آمریکا انجام می‌دهد با تمام توطئه آفرینی ها سعی نکردیم آنچه رخ می‌دهد در کشورهای همسایه باشد. اساس آمریکا استفاده از پایگاه‌های دیگر کشورهاست. آمریکا در خاک عراق پایگاه‌های متفاوتی دارد نیروهای نظامی آن بخش‌هایی از عراق را اشغال در داخل عراق سردار ما را به شهادت می‌رساند می‌دانیم تا چه حد مقامات و شخصیت های عراق منزجر هستند. هر چه زودتر چکمه پوشان آمریکا عراق و منطقه را ترک کنند. هیچ وقت تلاش نخواهیم کرد دوستان را در منطقه در موقعیت انتخاب قرار دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: روابط عراق با ایران چند لایه است و روابط دو کشور طبیعی و تاریخی، مردمی و دارای عمق و افق و عرض بسیار قابل توجه است. هیچکس نمی‌تواند با اقدامات ساختگی و مهندسی شده این روابط را خراب کند مگر اینکه دو ملت بیدار نباشند که الحمدالله دو ملت بیدار هستند.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: وقتی برجام امضا شد به رغم تمامی سنگ اندازی‌های عربستان، ظریف اولین پیام خود را در خصوص منطقه نوشت و به منطقه پیغام داد که موضوعات منطقه را باید بین خودمان حل کنیم. واقعیت تلخی است که برخی حکام در منطقه فکر می‌کردند با آمدن ترامپ پنجره‌ای برای آنها ایجاد شده و تمام تخم مرغ‌هایشان را در سبد ترامپ گذاشتند.

خطیب‌زاده اظهار داشت: آنچه در یمن رخ داد واقعا تلخ است و واقعا یک ملت را در محاصره و قحطی گذاشتن فاجعه تاریخی است و یمن همسایه دیوار به دیوار عربستان است. اتفاقی که در مورد قطر رخ داد اتفاق خوبی نیست. هر کدام از اینها هر چه زودتر حل شود برای منطقه بهتر است. آن روزی که عربستان به این نتیجه برسد که می تواند در مسیر مستقیم با ما و منطقه صحبت کند و به آغوش منطقه برگردد و دست از خرید امنیت از خارج منطقه بردارد روزهای بهتری برای منطقه رقم می‌خورد. عربستان کشور مهمی است و این امکان وجود دارد که روابط را بازسازی کنیم اگر حکام آل سعود از مسیر خود برگردند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره دخالت‌های مستمر آمریکا در چین و بحث تبت نیز بیان کرد: تنفیذ این دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای دیگر است. سیاست قطعی ما مخالفت با این دخالت‌ها بوده است و این اصل سیاست خارجی ایران بوده و این اقدام آمریکا دخالت در امور داخلی چین است و مردود است و محکوم می‌شود.

خطیب‌زاده درباره بندی از قانون مصوب اخیر مجلس و اینکه عذرخواهی آمریکا باید صورت بگیرد، اظهار داشت: طرح مجلس را باید با جزییات دید. ما مکلف به اجرای قانون هستیم. ما در خصوص برجام با کسی مذاکره نداریم. مذاکره برجام انجام و تمام شده و شاهد اجرای موثر تعهدات آمریکا باید باشیم و منتظر آن هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نشست اخیر وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ بیان کرد: این نشست غیررسمی بود ولی موضوعاتی در دستورکار کمیسیون مشترک برجام است و در حال پیگیری است. موضوعاتی که در جلسه وزرای خارجه طرح شد از جنس بیان مواضع بود.

 این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره همکاری‌ها با چین و روسیه بیان کرد: بعد از اجرای برجام، مهمترین همکاران ما در این ایام چین و روسیه بودند و طبیعی است اگر آمریکا مسیر خود را اصلاح و به تعهداتش برگردد همکاری‌ها شدت خواهد گرفت. روابط ما با چین به مشارکت راهبردی رسیده است و سند ۲۵ ساله با جدیت پیگیری ‌می شود. سیاست ما براساس نگاه بلندمدت ماست.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره سفر عراقچی به قطر گفت:‌این سفر از پیش تعیین و برنامه ریزی شده بود و قرار بود هفته قبل از آن انجام شود که به تاخیر افتاد به خاطر موضوعات لجستیکی و کرونا. روابط ما با قطر منظم است. این تماس‌هایی که برقرار می‌شود در آن چارچوب است.

وی همچنین گفت: در مورد FATF نظرات ما کاملا روشن است و بهترین اتفاق این است که نقش موثری در شکل گیری استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم. عدم حضور ما محروم کردن خود از این استانداردهاست. بانک مرکزی و نهادهای پولی و مالی باید به طور مشخص برای همه توضیح دهند نبود ما در آن چه مشکلاتی برای مبادلات بانکی ایجاد می‌کند.

خطیب‌زاده بیان کرد: متاسفیم از لیست خاکستری به لیست سیاه برگشتیم ولی به رغم سختی‌ها وزارت خارجه به تلاش های خود ادامه می‌دهد.

وی درباره رفتن و ماندن ناو آمریکا که سؤال خبرنگار خبرگزاری فرانسه بود، گفت:‌ اینکه بروند و بیایند تصمیم خودشان است. ما برای همه سناریوها آمادگی داریم چه آنهایی که نمایشی است و چه آنهایی که محرمانه انجام می‌دهند. برای پاسخ خود مطمئن هستیم. امیدواریم در روزهای آینده تنش آفرینی نکنند که میراث شومی بگذارند که نسل‌های آینده آمریکا پاسخگوی آن باشند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص ایران و اینکه بازگشت به برجام بدون تغییر رفتار ایران،‌کشورهای منطقه را تهدید می‌کند و اینکه گفته بود ایران و ترکیه از سالیان دور طمع امپراتوری در منطقه عربی را داشتند، اظهار داشت: اظهارات مقامات سیاسی برخی اتحادیه‌ها و سازمان‌ها به اندازه وزن سازمان‌ها به آن اهمیت بدهید بهتر است اینها به عادی سازی و آشکارسازی برخی روابط دشمنان جهان اسلام توجه کند.

وی خاطرنشان کرد:‌منطقه احتیاج به شخصیت‌هایی دارد که نگاهشان متفاوت و از درون باشد و بیش از این ارزشی ندارد. برجام چیزی است بین ما و ۱+۵ امضا و گفت‌وگو شده و در خصوص برجام آنها طرف ما هستند و درباره منطقه، منطقه.

خطیب‌زاده افزود: احتیاج به تغییر گفتمانی داریم که در ذهن تصمیم سازان و تصمیم گیران برخی کشورها اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره سفر ظریف به مسکو و باکو و ایروان نیز گفت: در مورد سفر ظریف به برخی کشورها که در دستورکار داریم دچار برخی مضایق لجستیکی هستیم و همه اینها انجام می‌شود.

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی گفت:‌ روابط ما روسیه در بهترین حالت خود دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری نیز بیان کرد: ما دولت مستقری در آمریکا نداریم که رفتار متفاوتی از آن ببینیم. انتظار ماست که رفتار درست و صحیح را ببینیم. بسیاری از اقدامات ما در چارچوب صبر راهبردی ما تعبیر می‌شود اقداماتی است که به حسن نیت تعبیر می‌شود. امیدواریم آمریکا قدر فرصت نهایی که در برجام برای آن ایجاد می‌شود، بداند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند