منابع سیاسی در تل‌آویو خبر دادند که طرف «اسرائیلی» به ابتکار «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه درباره بهبودی روابط پاسخ مثبت نداده است.

 رئیس‌جمهور ترکیه، روز جمعه، ضمن تأیید تداوم تماس‌های اطلاعاتی آنکارا با رژیم صهیونیستی، ابراز امیدواری کرده بود که روابط آنکارا و تل‌آویو بهبود پیدا کند.

روزنامه «الشرق الاوسط» به نقل از منابعی سیاسی در تل‌آویو در این خصوص گزارش داد که «اسرائیل» به ابتکار ترکیه پاسخ مثبت نداده و شرط گذاشته است که ترکیه ابتدا باید حمایت از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) متوقف کند و دست از تشویق این جنبش برای انجام فعالیت‌های نظامی بردارد.

الشرق الاوسط در ادامه به نقل از یکی از وزرای بلندپایه رژیم صهیونیستی که نخواست نامش فاش شود، نوشت: «روابط ترکیه با جنبش [حماس] برای بهبود روابط میان دو طرف دشواری‌هایی ایجاد می‌کند با توجه به اینکه روابط اقتصادی تل‌آویو و آنکارا پررونق است و بایکدیگر روابط امنیتی خوبی دارند؛ اما روابط سیاسی میان دو طرف بد است».

 اردوغان پس از نماز جمعه در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران گفته بود: «روابط ما با اسرائیل در سطح اطلاعاتی ادامه دارد و متوقف نشده است. مشکل اصلی اکنون درباره اشخاص در رأس هرم [تل‌آویو] است. اگر مشکلی با [مقامات] عالی آنها نداشتیم، روابط ما می‌توانست بهتر باشد».

ترکیه و رژیم صهیونیستی از می ۲۰۱۸ - و بعد از اینکه آنکارا به بهانه افزایش حملات صهیونیست‌ها به نوار غزه و تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به قدس اشغالی، سفیر اسرائیل را اخراج کرد - به‌صورت متقابل سفیر نداشتند.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند