یک منبع امنیتی عراقی به سایت روزنامه ارم‌نیوز گفت: افراد مسلح ناشناس به سمت صلاح العراقی، فعال و یکی از رهبران اعتراضات اکتبر حین خروج از منزلش در منطقه جدید بغداد تیراندازی کردند که به کشته شدن وی منجر شد.

این منبع اعلام کرد، نیروهای امنیتی این منطقه را محاصره و تحقیقاتی را درباره آن آغاز کردند. 

 در این راستا، دیده بان حقوق بشر از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق خواست به وعده‌های خود برای مقابله با ربودن مخفیانه عمل کند.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است: گروهی از افراد مسلح ناشناس فردی به اسم ارشد هیبت فخری ۳۱ ساله و برادرزاده یکی از وزرا را که نامش فاش نشده، در ۲۰ نوامبر در بغداد ربودند.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد، ۲۲ نوامبر یک روزنامه محلی گزارش داد که این دو فرد به دلیل برگزاری "مراسم ماسونی" و در اختیار داشتن نیم کیلوگرم هروئین بازداشت شدند. اما برادر فخری این اتهامات را رد کرد و گفت که این ادعاها درست نیست. 

برادر فخری گفت: با فردی که همراه برادرم بازداشت شده و دو روز بعد آزاد شده بود، صحبت کردم و او گفت که نمی‌داند چه کسی آن‌ها را بازداشت کرد و مکانی را که در آنجا بازداشت شدند هم نمی‌داند. او گفت که چشمانش را بسته بودند و او را تحویل دفتر عمویش دادند.

از ۲۰ نوامبر خانواده فخری به مقرهای پنج دستگاه امنیتی مختلف رفته و با تعدادی از رهبران احزاب سیاسی و مسئولان ارشد دولتی گفتگو کردند اما همگی گفتند که هیچ اطلاعاتی درباره مکان فخری ندارند.

دیده بان حقوق بشر درباره این حادثه گفت: الکاظمی بعد از دوره کوتاهی از برعهده گرفتن پستش متعهد شد که به تحقیقات درباره عملیات ربایش و عاملان آن بپردازد اما بعد از هفت ماه هنوز به هیچ کدام از وعده‌هایش عمل نکرده است و ربایش ادامه دارد.

دیده بان حقوق بشر تأکید کرد، اگر تعهدات الکاظمی واقعی بوده و مکانیزم جدیدی برای تعامل با ربایش ایجاد شده است، پس این هیئت باید به سرعت با خانواده فخری تماس گرفته و به مشخص شدن مکان وی کمک کند.

سازمان ملل اوت از دولت عراق خواست تحقیقات مستقل و فعالی را برای مشخص کردن سرنوشت ۱۰۰۰ غیرنظامی که بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در الانبار ربوده شدند، انجام دهد.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند