چرا آمار فوتی‌های کرونا واقعی نیست؟

دکتر نادر توکلی با بیان اینکه ضریب اشغال بیمارستان‌های تهران در رابطه با ظرفیت کووید ۱۹ تکمیل شده است، گفت: با توجه به افزایش تصاعدی بیماران کرونا در پیک سوم اپیدمی، بیماران جدید ابتدا در اورژانس بستری شده و با خالی شدن تخت، به بخش‌ها منتقل می‌شوند.

ظرفیت بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها شناور است

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها با توجه به شرایط شناور است، اظهار کرد: به عبارت دیگر ظرفیت بستری بیماران کرونایی ثابت نبوده و بنا به شرایط و بر اساس نیاز روزانه، بازگشایی بخش جدید، تخصیص تخت جدید و همچنین تغییر کاربری‌ها انجام می‌شود.

نیاز بیمارستان‌ها به "موبایل آی سی یو"

وی با بیان اینکه هنوز به راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی در تهران نیازی نداریم، اظهار کرد: بیمارستان های صحرایی تحت شرایط ویژه‌ای راه اندازی می‌شوند که هنوز در تهران به این شرایط نرسیده‌ایم، با این حال با توجه به تکمیل بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها، در حال حاضر "موبایل آی سی یو"  با توجه به استانداردها و امکانات خاص آن، یکی از نیازهای اصلی بیمارستان‌هاست.

توکلی با اشاره به تحمیل بار شدید به بیمارستان‌ها و کادر درمان در پیک اخیر بیماری، اذعان داشت: با این وجود ارایه خدمات درمانی به بیماران کرونایی و غیر کرونایی در بیمارستان‌ها به صورت بی وقفه ادامه دارد.

تکذیب عدم پذیرش بیماران و یا بستری بیماران در محوطه‌ بیمارستان‌ها

معاون درمان ستاد کرونا تهران در ادامه ضمن تکذیب بستری بیماران در محوطه‌های بیرونی و یا حیاط برخی بیمارستان‌ها، عنوان کرد: هیچ بیماری در محوطه و حیاط بیمارستان‌ها بستری نشده و همچنین ادعای عدم پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها نیز به هیچ عنوان سندیت ندارد، البته به دلیل تکمیل ظرفیت بخش‌های آی سی یو و وجود تعداد زیادی بیمار در لیست انتظار این بخش، گاهی بیماران نیازمند تخت آی سی یو، در اورژانس بستری شده و تا زمان خالی شدن بخش آی سیو خدمات ویژه در این بخش برایشان فراهم می‌شود.

تجهیز تخت‌های عادی به امکانات آی سی یو

توکلی با اشاره به برخی نارضایتی‌ها در این رابطه، از افزایش نظارت‌ برای رفع این کمبودها و انتقال سریع‌تر بیماران به بخش خبر داد و گفت: با توجه به حجم بالای بیماران نیازمند بستری در بخش‌های عادی و ویژه، در حال حاضر کمبود تخت ویژه با تجهیز تخت‌های معمولی با استانداردهای نسبی و امکانات آی سی یو، مانیتور و ونتیلاتور جبران می‌شود.

 حدود ۲۰ درصد پرسنل بیمارستان‌ها در مرخصی استعلاجی هستند

وی در عین حال با اشاره به خستگی و فرسودگی کادر درمان به خاطر ۹ ماه ارایه خدمت بی وقفه و مزمن شدن بحران کرونا، اظهار کرد: فرسودگی و درگیری بالای کادر درمان، بیمارستان‌ها را با کمبود جدی نیرو مواجه کرده، به گونه‌ای که همواره بین ۱۷ تا ۲۰ درصد پرسنل بیمارستان‌ها در مرخصی استعلاجی به سر می‌برند. بنابراین یکی از مشکلات اساسی برای ادامه این روند بحث فرسودگی پرسنل و تامین نیرو در بخش‌های بستری است.

در هیچ بیمارستانی افت سطح خدمات رخ نداده است

وی با بیان اینکه درخواست‌های لازم برای تامین نیروی جدید و جایگزین به سازمان استخدامی ارائه شده است، گفت: تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی و استخدام رسمی افراد از جمله اقداماتی است که به بهبود شرایط بیمارستان‌ها و کاهش بار تحمیلی بر کادر درمان کمک می‌کند.

توکلی همچنین با تاکید بر اینکه با وجود افزایش بار بیماری در هیچ بیمارستانی افت ارایه خدمات وجود ندارد، گفت: فعالیت و سیستم کلیه ۶۵ بیمارستان اصلی فعال در تهران به صورت روزانه نظارت می‌شود و به هیچ عنوان خستگی و فرسودگی کادر درمان و فشار تحمیلی بر بیمارستان‌ها بر سطح ارایه خدمات تاثیرگذار نبوده و در صورت نیاز نیز پرسنل از بخش‌های عادی به بخش‌های کرونایی منتقل می‌شوند.

به دلیل واقعی نبودن آمار مبتلایان، نمی‌توان درباره آمار فوتی‌ها قضاوت درستی داشت

وی در بخش دیگر این گفت‌وگو در رابطه با آمار فوتی و مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور و مقایسه آن با سایر کشورها، اظهار کرد: از آنجا که آمار ابتلا در کشور دقیق نیست، بنابراین قضاوت درباره آمار واقعی مرگ و میرها امکانپذیر نیست.

وی با بیان اینکه رقم واقعی مبتلایان در کشور ما شناسایی نمی‌شود، در این رابطه توضیح داد: بر این اساس مخرج کسرعدد نشان دهنده‌ درصد مرگ و میر به نسبت مبتلایان رقم بسیار کوچکی است، در واقع مخرج کسر واقعی خیلی بزرگتر از عددی است که در حال حاضر به عنوان تعداد موارد ابتلا مطرح می‌شود، چراکه میزان ابتلای رسمی بر اساس تست pcr اعلام می‌شود که با توجه به میزان و پوشش فعلی انجام تست pcr در داخل کشور، واقعی نیست.

توکلی با بیان اینکه در حال حاضر مبتلایان تنها با pcr  و یا سی تی اسکن مثبت سنجیده می‌شوند، تصریح کرد: این در حالیست که به عنوان نمونه تقریباً هیچ مبتلایی با درگیری ریوی زیر۳۰ درصد، علامت دار نمی‌شود و این گونه نیست که همه مبتلایان دچار تنگی نفس شوند، لذا بسیاری از موارد بیماری بی علامت بوده و یا به صورت خستگی، کوفتگی و یا علائم غیراختصاصی بروز می‌کند که با انجام تست، مثبت می‌شود. بنابراین در شرایط فعلی که آمار مبتلایان دقیق  و واقعی نیست، نمی‌توان بر روی آمار فوتی‌ها قضاوت درستی داشت.

معاون درمان ستاد کرونا تهران در ادامه با اشاره به اظهاراتی مبنی بر دو یا ۳ برابر بودن رقم واقعی مبتلایان و فوتی‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر دو نوع فوتی داریم، یکی بر اساس pcr مثبت و دیگری به صورت pcr منفی و سی تی اسکن مثبت؛ یعنی یکی مثبت pcr آزمایشگاهی و دیگری مثبت بالینی؛ ولی آنچه رسما اعلام می‌شود، آمار فوتی pcr مثبت است. بنابراین قطعا تعدادی از فوتی از نظر بالینی کووید است ولی از نظر pcr منفی هستند که در آمار رسمی  لحاظ  نمی‌شوند و آمار آن در بدترین شرایط با تعداد pcr مثبت‌ها برابر است.

"افزایش پوشش تست pcr" و "ردیابی افراد در تماس با مبتلایان" دو استراتژی جدید ستاد کرونا

توکلی در ادامه پوشش بیشتر تست pcr در سطح جامعه را استراتژی‌ جدید وزارت بهداشت و ستاد کرونای تهران بیان کرد و گفت: اگر انجام این تست فراگیرتر و شناسایی افراد مثبت افزایش پیدا کند، آمارها واقعی‌تر شده و به تبع آن برنامه‌ریزی‌ها، سیاستگذاری‌ها و کنترل اپیدمی مطلوب‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به استراتژی "ردیابی افراد در تماس با مبتلایان" (Contact Tracing) به عنوان دیگر استراتژی مهم حوزه بهداشت ستاد کرونا، اظهار کرد: در این رابطه یک بازه زمانی وجود دارد، به عنوان مثال معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز بعد از تماس با یک فرد کرونا مثبت، امکان ابتلا و درگیری سایر افراد در تماس با فرد کرونایی وجود دارد، بنابراین بر اساس طرح ردیابی مبتلایان، کلیه افراد در تماس با فرد کرونایی باید مانیتور و پیگیری شوند که در حال حاضر این طرح  به عنوان برنامه جدید ستاد کرونا در حوزه بهداشت در حال انجام است. 

بیمارستان‌ها کمبود دارو و تجهیزات ندارند

معاون ستاد کرونای تهران در ادامه با بیان اینکه بیمارستان‌های تهران در رابطه با دارو و تجهیزات کمبودی ندارند، تصریح کرد: کلیه داروها، درمان‌ها و تجهیزات مورد نیاز در پروتکل درمان به صورت  کامل در بیمارستان‌ها مهیاست.

جزییات تجویز رمدسیویر در بیمارستان‌ها

توکلی با اشاره به بازبینی مداوم و به روزرسانی پروتکل‌های دارویی و درمانی کرونا بر اساس اطلاعات روز، در مورد داروی "رمدسیویدر" که اخیرا تاییدیه FDA را دریافت کرده است، گفت: اگرچه داروی رمدسیویر به دلیل برخی اختلاف نظرها هنوز وارد پروتکل درمانی کشور نشده، ولی توزیع آن از ۳ ماه گذشته در تمام بیمارستان‌ها آغاز شده و با شرایط و اندیکاسیون‌های مشخص شده و در صورت تجویز پزشک معالج، استفاده می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اندیکاسیون تایید شده FDA  برای تجویز رمدسیویر (بیمار pcr  مثبت، سی تی اسکن ریه درگیر و وزن بالای ۴۰ کیلو)، اظهار کرد: داروی ضد ویروس برخلاف آنتی بیوتیک باید خیلی زودرس و در زمان طلایی آن یعنی طی همان سه یا چهار روز اول تجویز شود ولی متاسفانه بسیاری از بیماران دیرهنگام و در هفته دوم که بیماری پیشرفت کرده و با افت اکسیژن بالا مراجعه می‌کنند که در این موارد اثرگذاری دارو کاهش پیدا می‌کند.

معاون درمان ستاد کرونای کلانشهر تهران در خاتمه با تاکید بر اینکه محدودیت‌های اعمال شده در تهران از جمله تعطیلی‌ها، دورکاری، کاهش ساعت کاری و غیره تنها با هدف کنترل موج و پیک بیماری انجام می‌شود، گفت: احتمالا بیماری تا سال آینده ادامه دارد، لذا رعایت پروتکلها و محدودیت‌ها برای کنترل و مهار اپیدمی یک اصل اجتناب ناپذیر است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.