«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در سرمقاله روزنامه رأی الیوم نوشت:دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با بازنشر توئیتی که به گمانش« اسامه بن لان رهبر القاعده کشته نشده است و هنوز در جایی در قید حیات است و کسی که کشته شد بدل اوست» بار دیگر توفانی از بحث و جدل داخل ایالات متحده آمریکا و جهان به راه انداخت.

ترامپ به دروغ گویی و  ولع برای پیروزی برای یک دوره دیگر ریاست جمهوری که فقط سه هفته با آن فاصله داریم مشهور است اما بازنشر توئیتی از وبسایت Qanon که صاحبان آن نظریه توهم توطئه را ترویج می کنند و به حمایت شان از ترامپ مشهور هستند نمی تواند یک «لغزش زبانی» باشد آن هم توسط رئیس جمهور آمریکا که دارای بالاترین و مهمترین مجوز امنیتی است که می تواند به وسیله آن به همه اطلاعات سری در آرشیو آمریکا و دستگاه های امنیتی آن برسد.

در این مساله هرگز بحثی نداریم که هدف ترامپ از بازنشر این توئیت و دادن صبغه تأیید به آن تلاش برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده و دست زدن به هر گونه اقدامی است که فرصت های رقیب دموکراتش «جو بایدن» را کم کند؛ رقیبی که در نظرسنجی ها از ترامپ پیشی گرفته است و معاون «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا در زمانی بود که عملیات ترور رهبر القاعده در دوم ماه می سال ۲۰۱۱ انجام شد ولی ما بر این باور نیستیم که چنین کاری توسط ترامپ به این سادگی  و راحتی صورت گرفته است؛ کاری که جایگاه ارتش کشور و دولت عمیق را نابود می کند.

«روبرت اونیل» عضو واحد«سیل تیم ۶» بود که عملیات ترور رهبر القاعده و خانواده اش در «ابوت آباد» در نزدیکی پایتخت پاکستان که در آن مخفی شده بود، را انجام داد در نواری ویدیوئی مستند تأکید کرد که وی کسی بود که به بن لادن شلیک کرد و ترامپ را به سخره گرفت و تأکید کرد که « کسی که کشت شخص شیخ بن لادن بود و نه بدل اش».

چندین مساله وجود دارد که جنبه هایی از نظریه توهم توطئه را مورد تأکید قرار می دهد و تا حدودی درستی این توئیت که ترامپ آن را بازنشر کرد،تأیید می کند:

اول:ما بعد از ۹ سال از اجرای عملیات ترور بن لادن هنوز تصویری از جسد رهبر القاعده ندیدیم به رغم آن که تصاویری از اوباما و تیم اش را دیدیم که عملیات ترور را ثانیه به ثانیه دنبال می کند امری که تأکید می کند ضبط زنده با صدا و تصویر همه وقایع آن از ابتدا تا انتها وجود دارد.

دوم: عملیات دفن در اقیانوس و به شیوه اسلامی در حضور یک «امام» بسیاری را قانع نکرده است به ویژه بر اساس این گفته که دولت آمریکا نمی خواست وی تبدیل به «شهید» و قبرش محل زیارت یا مزاری برای پیروانش شود.

سوم: خانواده بن لادن، همسرانش و پسرانش اکنون در یک مجتمع مسکونی در شهر«جده» زندگی می کنند که این مجتمع ارتباطش با همه جا قطع است و تحت کنترل نیروهای امنیتی عربستان است و هر گونه اظهار نظری درباره عملیات ترور به ویژه برای رسانه ها ممنوع است مگر با اجازه قبلی و با حضور نیروهای امنیتی. خانواده بن لادن فقط یک بار با یک خبرنگار روزنامه «گاردین» انگلیس با حضور مسئولی از حکومت عربستان دیدار و گفت و گو کردند.

چهارم: هرگز نشنیده ایم که رهبر القاعده «بدل» هایی داشته باشد و دولت آمریکا این حیله را به عنوان بهانه ای در دوران «صدام حسین» (رئیس جمهور معدوم عراق) به کار برد و بعد از اعدامش سقوط این نظریه مشخص شد ولی ترامپ این حق را دارد که به اطلاعات در این زمینه دستیابی داشته باشد.

پنجم: دولت ترامپ رئیس جمهور آمریکا همان راهی را رفت که دولت اوبامای دموکرات رفت زمانی که داستان قتل«ابوبکر البغدادی» رهبر داعش را به دست تیم اطلاعاتی آمریکایی در تونلی که گفت وی و خانواده اش در روستایی در شمال «الرقه» در سوریه «جعل» کرد و تا زمان نوشتن این سطرها هیچ گونه عکسی از وی یا همسرش که به همراه تعدادی از کودکان همراهش بود، منتشر نکرد. بی تردید ترامپ به تجربه دولت عمیق در شیوه های« جعل» استناد کرد.

ششم: دولت آمریکا اصرار کرد که وقایع اعدام صدام را با صدا و تصویر به بیرون درز دهد و اجساد «عدی» و «قصی» پسرانش را برای عکاسان و عامه به نمایش گذاشت، همچنین به همراه سازمان اطلاعات فرانسه جسد سرهنگ«معمر قذافی» را در یک کانتینر یخچالی سبزیجات به نمایش گذاشتند ولی چرا همین کار را درباره اجساد بن لادن و البغدادی انجام نداد؟

 واقعیت این است که اطلاعاتی برای پاسخ به همه این پرسش ها و دیگر پرسش ها نداریم و نظریه توهم توطئه را در این پرونده ها تأیید یا تکذیب نمی کنیم ولی چیزی که به خوبی می دانیم این است که ترامپ تنها دروغگو نیست بلکه به دولت عمیقی وابسته است در دروغگویی و جعل واقعیت ها به منظور پنهان کردن یا توجیه جنگ های کثیفش به ویژه در منطقه خاورمیانه حرفه ای است؛ و دروغ سلاح کشتار جمعی عراق بزرگترین دروغش بود.

جدای از اینکه توئیت اخیر ترامپ درباره ترور بن لان رهبر القاعده به وی در موفقیت کمک کند یا در سقوطش در انتخابات ریاست جمهوری آینده  را تسریع بخشد، چه بسا این تنها داده  و حرف راستی باشد که طی چهار سال گذشته بر زبانش جاری شده است.. و خدا بهتر می داند.

این مطلب برایم مفید است
43 نفر این پست را پسندیده اند