روزنامه یوترنی لیست چاپ زاگرب افزود: کرواسی همان موضع ایتالیا را اتخاذ می کند و فقط پیشنهادهای آمریکا در مورد «مضر بودن» استفاده از خدمات چینی را مد نظر خواهد داشت.

این روزنامه افزود: جلوگیری از مالیات مضاعف و لغو روادید برای شهروندان کرواسی از جمله موضوعات دیدار پمپئو با مقامات کرواسی بوده است.

منابع مطلع می گویند که کرواسی بین چین و آمریکا تعادل برقرار می کند. وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار از یونان و ایتالیا در آستانه انتخابات آمریکا وارد کرواسی شد.

« پمپئو اوایل ماه آگوست امسال( مرداد ماه )  به لهستان، جمهوری چک، اسلوونی و اتریش سفر کرد و در تلاش است اعضای اتحادیه اروپا را متقاعد کند تا از فناوری شرکت چینی هواوی برای ساخت شبکه ۵G استفاده نکنند. هدف دولت ترامپ شرکت هواوی چینی است. کرواسی موضع مشابه ایتالیا را اتخاذ خواهد کرد.»

روزنامه کرواسی نوشت: آمریکا ادعا می کند که شبکه فناوری ۵G توسعه یافته توسط شرکت چینی هواوی در خدمت جاسوسی دولت چین است که مقامات چینی و خود شرکت هواوی آن را به شدت رد می کنند.

بنا به گزارش روزنامه یوترنی لیست کرواسی؛  «زوران میلانویچ» رئیس جمهوری کرواسی که روز گذشته ( پنجشنبه ۱۰ مهر) در مراسمی در حضور سفیر آمریکا در زاگرب به دولت ترامپ حمله کرده بود در دیدار امروز با پمپئو حضور نداشت.

رئیس جمهوری کرواسی در مراسم دیپلماتیک تحت عنوان (برداشت انگور) در حضور سفیر آمریکا گفت که ترامپ تحریک می کند و تصمیماتش موجب گسترش  نفرت و تضعیف جایگاه آمریکا در جهان می شود.

میلانویچ مراسم افزود :وزیر امور خارجه آمریکا وقت ندارد که به زاگرب بیاید. هیچ کس با من در این خصوص تماسی نگرفته و صادقانه بگویم بهتر که من آنجا (در شهر دوبرونیک) نیستم. آمریکا قبل از انتخابات به کرواسی علاقه نشان می دهد.»

به نوشته این روزنامه؛ رئیس جمهوری کرواسی همچنین روز گذشته ( پنجشنبه ۱۰ مهر) در جمع خبرنگاران گفت: پمپئو تلاش می کند تا جنگنده های آمریکایی را به کرواسی غالب کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی تلویزیون دولتی صربستان، وزیر امور خارجه آمریکا پس از ایتالیا وارد شهر دوبروونیک کرواسی شد که از طرف «گوردان گرلیچ رادمان» وزیر امور خارجه و سیاست اروپایی کرواسی مورد استقبال قرار گرفت.

پمپئو همچنین طی اقامت خود در کرواسی با «آندره پلنکوویچ» نخست وزیر و «ماریو بانوژیچ» وزیر دفاع کرواسی دیدار و گفت و گو کرد.

لغو روادید برای شهروندان کرواسی در ورود به آمریکا و همچنین لغو مالیات مضاعف از موضوعات مهم گفت و گو بین مقامات کرواسی با وزیر خارجه آمریکا بوده است.

کرواسی در کنار رومانی، بلغارستان و قبرس از اعضای اتحادیه اروپا است و شهروندان این کشورها برای ورود به آمریکا روادید نیاز دارند.

همچنین گفته شده است که پیشنهاد فروش هواپیماهای اف-۱۶ آمریکا و موضوع شبکه فناوری «جی ۵ » شرکت چینی هووای از دیگر موضوعات مورد بحث طرفین در این ملاقات بوده است.

کرواسی در سال های اخیر همکاری خود با چین را به میزان قابل توجهی افزایش داده است و اکنون بزرگترین پروژه زیر ساختاری در کرواسی برای احداث پل پلیشکی در این کشور توسط یک شرکت چینی در حال ساخت است.

این مطلب برایم مفید است
47 نفر این پست را پسندیده اند