به گزارش «اینترفکس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی العربیه در رابطه با اقدامات ضدایرانی واشنگتن اعلام کرد که مسکو تحریم‌های برنامه ریزی شده آمریکا برای همکاری با ایران را غیرقانونی در نظر خواهد گرفت.

لاوروف توضیح داد: «اکنون آنچه آنها (آمریکایی‌ها) در سیاست خارجی خود انجام می دهند، فقط تقاضا است (خواه درباره ایران باشد یا هر چیز دیگری). و اگر شرکای آنها بگویند که نمی توانند چنین کاری را انجام دهند و بخواهند تا در رابطه با این مسئله بحث شود، آنها موافقت نمی‌کنند. سپس اولتیماتوم داده، زمان تعیین کرده و بعد تحریم‌هایی را اعمال می کنند. بعد از آن این تحریم‌ها را فرامرزی اعلام می کنند. در خصوص چنین برخوردی، می توانم بگویم که اعمال تحریم‌های یک جانبه که مورد تأیید سازمان ملل قرار ندارد، اقدامی کاملاً غیرقانونی است.»

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه آیا شرکت‌ها و بانک‌های روسی آمادگی مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا به خاطر همکاری با ایران را دارند، گفت که "نمی داند آیا شرکت‌های خارجی باید از این تحریم‌ها پیروی کنند یا نه".

لاوروف تأکید کرد: «عرصه تجاری ارزیابی‌های خاص خود را از مسائل دارد، البته یک چیز واضح است و آن اینکه تحریم‌های یک جانبه غیرقانونی و غیرقابل قبول است. مسئله اینجاست که کلیه محدودیت‌های موجود در رابطه با فروش تسلیحات نظامی به ایران در تاریخ 18 اکتبر سال جاری (27 مهر ماه) متوقف خواهد شد، دقیقاً همانطور که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای ایران آمده است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: « البته من نمی توانم به جای آمریکایی‌ها صحبت کنم، زیرا آنها چیزهای عجیب و غریب زیادی را به زبان می‌ آورند. من فقط می توانم نیاز به احترام به سلسله مراتب در دولت ایالات متحده را به آنها یادآوری کنم ، برای اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شخصاً تفاهم نامه رسمی درباره خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را امضاء کرده است. بنابراین، از آن لحظه به بعد، آمریکایی‌ها حق رأی خود که قبلاً به عنوان یکی از شرکت کنندگان برابر در توافقنامه هسته‌ای از آن برخوردار بودند، را از دست دادند.»

لاوروف با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران، یادآور شد: «رفتار واشنگتن به اصطلاح معروف انگلیسی شباهت دارد که می‌خواهد کیک بخورد و در عین حال آن را دست نخورده نگه دارد. آنها به طور رسمی از برجام خارج شده‌اند. در قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل آمده است که هر اقدامی برای بازگرداندن رژیم تحریم‌ها علیه ایران، می تواند توسط یکی از اعضای برجام آغاز شود و ایالات متحده دیگر عضو برجام نبوده و چنین حقی ندارد.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «من تعجب نخواهم کرد اگر آنها همچنان به تهدیدات خود برای تحریم همه افرادی که با ایران همکاری می کنند، ادامه بدهند، در حالیکه این همکاری کاملاً منطبق بر رعایت دقیق مفاد قطعنامه 2231 است. ولی آمریکایی‌ها همیشه تحریم‌هایی را در سراسر جهان اعمال می کنند و گاهی اوقات هیچ دلیلی برای آنها وجود ندارد. همانطور که قبلاً هم گفته‌ام، ما می‌دانیم که فیل نمادی از حزب جمهوری‌خواه آمریکا است، ولی لطفاً به دنیا به چشم یک فروشگاه چینی نگاه نکنید.»

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند