دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که سه‌شنبه متن ان منتشر شده تلویحاً از تصمیم رقیب انتخاباتی‌اش «جو بایدن» برای انتخاب معاون زن انتقاد کرده است.

ترامپ در مصاحبه با  Fox Sports Radio گفته برخی مردها تصمیم جو بایدن برای انتخاب معاون زن را «توهین‌آمیز» می‌دانند.

او در این مصاحبه درباره بایدن گفت: «من تمایل دارم راه متفاوتی برم تا کاری که او انجام می‌دهد. او خودش را بین آدم‌های خاصی گیر انداخته است.»

شبکه خبری سی‌ان‌ان ساعاتی قبل گزارش داد که جو بایدن زوج انتخاباتی خودش را که در صورت پیروزی او در انتخابات معاون اولش خواهد بود انتخاب کرده و تا ساعاتی دیگر او را معرفی خواهد کرد.

در آمریکا تا کنون معاون اول رئیس‌جمهور زن نبوده است.

ترامپ درباره تصمیم جو بایدن برای انتخاب معاون زن گفت: «بعضی از مردم می‌گویند که مردها این را توهین‌آمیز می‌دانند. بعضی‌ها هم می‌گویند اشکالی ندارد.»

اظهارات زن‌ستیزانه ترامپ پیش از این هم بارها مسئله‌ساز شده است. ۴ سال پیش، در بحبوحه تلاش برای ورود به کاخ سفید انتشار فیلمی که در آن او با لحنی توهین‌آمیز علیه زن‌ها صحبت می‌کرد موجی از انتقادات علیه ترامپ به راه انداخت. 

در آن فیلم که روزنامه واشنگتن‌پست مهرماه سال ۱۳۹۵ منتشر کرده بود ترامپ با لحنی مفتخرانه از تلاش‌هایش برای برقراری روابط جنسی با زنان سخن گفته و عنوان می‌کند: «وقتی آدم ستاره باشد آنها (زنان) اجازه هر کاری را به او می‌دهند.»

ترامپ در بخش‌های دیگر این فایل ویدئویی از رکیک‌ترین الفاظ برای توصیف تلاش‌هایش برای برقراری روابط جنسی با زنان استفاده می‌کند. وی همچنین به یک مورد از تلاش ناموفقش برای فریب جنسی یک زن اشاره می‌کند.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته بود این ویدئو، پنج ماه بعد از ازدواج دونالد ترامپ با همسرش «ملانیا» ضبط شده است.

انتشار این ویدئو به انتقادات گسترده از ترامپ در محافل سیاسی آمریکا، به ویژه در میان هم‌حزبی‌های خود او منجر شد.  

«رینس پریباس»، رئیس وقت کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه و جمعی از نمایندگان این حزب این اظهارات را محکوم کردند.

«پریباس» در بیانیه‌ای گفت: «درباره هیچ زنی هرگز نباید به این نحو یا با کاربرد این الفاظ صحبت کرد.»

همچنین «پال رایان»، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا هم از آنچه به گفته وی «شی‌انگاری» زنان در اظهارات ترامپ است ابراز تأسف کرد. وی گفت: «از آنچه امروز شنیدم، متأسف شدم. بایستی زنان را تجلیل کرد و به آنها احترام گذاشت نه اینکه آنها را شی‌انگاری کرد.»

رایان اضافه کرد: «امیدوارم که ترامپ این قضیه را با جدیتی که لازم است بررسی کرده و تلاش کند به این کشور نشان بدهد که او برای زنان احترامی بیش از آنچه این کلیپ نشان می‌دهد قائل است.»

«مارک کرک»، «ریچارد بور»، «کلی آیوت» و برخی از دیگر قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکایی نیز اظهارات ترامپ را محکوم کرده‌اند.   

  «جان هانتسمن»، فرماندار سابق ایالت اوهایو که یک هفته قبل‌تر دلایل حمایتش از ترامپ را بیان کرده بود، بعد از انتشار این ویدئو از ترامپ خواست از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری انصراف داده و «مایک پنس» زوج انتخاباتی‌اش را به عنوان نامزد این حزب در این انتخابات معرفی کند. 

ترامپ چند روز بعد اعتراف کرد که سخنانش نادرست بوده و بابت آن معذرت‌خواهی کرد.

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند