«کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ روز جمعه اعلام کرد انتخابات شورای قانون‌گذاری این منطقه خودمختار یک سال به تعویق افتاد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، کری لام نگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا را عامل به تعویق افتادن این انتخابات توصیف کرد.

هنگ‌کنگ به مدت ده روز متوالی شاهد ابتلای بیش از ۱۰۰ نفر به ویروس کرونا بوده و لام هشدار داده است درصورت آغاز موج جدید شیوع این بیماری، نظام درمانی این منطقه از هم خواهد پاشید.

با این حال مخالفان دولت هنگ‌کنگ مدعی شده‌اند، لام از ویروس کرونا به عنوان بهانه‌ای برای جلوگیری از رأی دادن مردم استفاده کرده است.

از سوی دیگر دولت چین با استقبال از این اقدام فرماندار هنگ‌کنگ، آن را «بسیار ضروری، معقول و قانونی» دانست و اعلام کرد: «دولت مرکزی این اقدام را کاملاً درک کرده و از آن حمایت می‌کند».

هنگ کنگ که مستعمره بریتانیا بوده در جولای ۱۹۹۷ از بریتانا جدا و تحت حاکمیت سرزمین اصلی چین قرار گرفت. با این حال کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا همچنان در امور داخلی این منطقه تحت حاکمیت چین مداخله می‌کنند.

سال در پی مطرح شدن قانون استرداد مجرمین به سرزمین اصلی، مخالفان دولت هنگ‌کنگ با تحریک دولت‌های غربی دست به تظاهرات گسترده زدند. رفته رفته این اعتراضات به تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای پلیس کشیده شد.

از سوی دیگر قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ چند هفته پیش توسط کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین به تصویب رسید و اجرایی شد، و بر اساس آن، پکن می‌تواند با اعمال این قانون جرائم مربوط به ایجاد جدایی، براندازی، تروریسم و تبانی با نیرو‌های خارجی را مجازات کند که این مجازات می‌تواند حکم زندان ابد نیز باشد.

اتحادیه اروپا با تحریم دولت محلی هنگ‌کنگ مدعی شده این قانون امنیت ملی یک نگرانی جدی بوده و حقوق مربوط به آزادی هنگ‌کنگ که قرار بود تحت شرایطی، واگذاری آن از انگلیس به چین تا سال ۲۰۴۷ مورد حمایت قرار گیرد را از بین می‌برد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند