حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان که در رأس هیأتی ۴۵ نفره امروز (یکشنبه) وارد تهران شد،  پس از سه دور رایزنی با محمدجواد ظریف، بعدازظهر امروز با حضور در محل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در دیدار ظریف و اتمر دو طرف در سه دور گفت‌وگو آخرین تحولات روابط دوجانبه از جمله همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی،  مرزی، اتباع و پناهجویان، حمل و نقل و دیگر موضوعات مورد علاقه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.

سند جامع همکاری‌های جامع دو کشور از جمله محورهای این گفت‌وگو بود و قرار شد حداکثر تا سه ماه آینده نهایی شود. 

این سفر دو روزه است و قرار است سرپرست وزارت خارجه افغانستان با دیگر مقامات ایرانی نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

سید رسول موسوی دستیار وزیر خارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه دیروز در گفت‌وگویی این سفر را یک سفر سیاسی و به منظور طراحی آینده روابط دو کشور و بررسی مسائل بین دو کشور برشمرد و افزود: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، برخی از مسائل سیاسی درون افغانستان، تشکیل دولت در این کشور را یک مقدار با تاخیر مواجه کرد که خوشبختانه پس از حل مسائل سیاسی، دولت جدید افغانستان تشکیل شد.

این نخستین سفر اتمر در این سمت است. او پیش از این در سمت مشاور امنیت ملی افغانستان به تهران سفر و با ظریف و شمخانی دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند