ارتش هند تا چندی دیگر به موشکهای ضد کشتی و زیر دریایی «هارپون» و همچنین موشکهای ضد کشتی «ام کا-۴۵» ساخت آمریکا مجهز می شود.

به نوشته وبگاه «نشنال اینترست» وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته از فروش این محموله نظامی به هند خبر داد. قرار است ارتش هند در این مرحله به ۱۰ تیر موشک هارپون و ۱۶ تیر اژدر ام کا-۴۵ تجهیز شود. قرار است هند از این موشکها در گشت هوایی نیروی دریایی خود که متشکل از ناوگانی از هواپیماهای «پوسیدان ۸» است، استفاده کند.

هارپون، نوعی موشک ضد کشتی با قابلیت استفاده در تمامی شرایط جوی را دارد. هارپون از هدایت راداری فعال بهره می‌برد و قادر به پرواز در ارتفاع بسیار پایین است. این موشک از نظر مشخصات و توانایی‌ها قابل مقایسه با موشک فرانسوی «اگزوسه» است.

این نشریه آمریکایی در تحلیلی نوشت که تجهیز هند به این نوع موشکها به نگرانی پاکستان، همسایه این کشور منجر خواهد شد. این در حالی است که این کشور با کمک چین در حال ساخت ناوچه «ذوالفقار» است که قرار است تجهیزات جنگی آن به طور کامل از سوی چین تامین شود.

به نوشته نشنال اینترست، تجهیزات چینی و آمریکایی ممکن است برای اولین بار در درگیری هند و پاکستان با یکدیگر روبرو شوند.

هارپون نوعی موشک ضد کشتی با قابلیت استفاده در تمامی شرایط جوی است. این موشک کروز در شرکت «مک‌دانل داگلاس» طراحی و تولید شده‌است. هارپون از هدایت راداری فعال بهره می‌برد و قادر به پرواز در ارتفاع بسیار پایین است. این موشک از نظر مشخصات و توانایی‌ها قابل مقایسه با موشک فرانسوی «اگزوسه» است.

چندی قبل منابع مطلع هندی  گفتند که قرار است دهلی نو طی قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری تجهیزات نظامی جدید از جمله بالگردهای پیشرفته‌ای را از شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» خریداری کند. خریدهای دفاعی هند از ایالات متحده از سال ۲۰۰۷ تاکنون به ۱۷ میلیارد دلار رسیده  و این کشور به دنبال نوین‌سازی ارتش خود و کاهش شکاف با چین است.

دو مقام مطلع هندی گفتند که پیش‌بینی می‌شود کمیته امنیتی کابینه هند با خرید ۲۴ فروند بالگرد «سی هاوک ام اچ»  برای نیروی دریایی هند طی دو هفته آینده موافقت کند. این بالگردهای چند منظوره به موشک‌های «هلفایر» مجهز شده و به زیردریایی‌های هند مستقر در اقیانوس هند در تقابل با چین  نیز کمک می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند