«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای بین مقامات آمریکا و کره شمالی از روز شنبه نزدیک «استکهلم» پایتخت سوئد، اظهار داشت که کارهای زیادی باید در این زمینه صورت گیرد.

به نوشته خبرگزاری  «رویترز» این نشست که در حومه پایتخت سوئد برگزار می‌شود اولین مذاکرات رسمی دو کشور بعد از ملاقات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در ماه ژوئن (خرداد) بود. این دو در آن برهه توافق کردند که مذاکرات  اتمی که در ویتنام با بن بست مواجه شد را از سرگیرند.

بر اساس این گزارش، پلیس محلی مسیرهای منتهی به مکان برگزاری این نشست را در حالی مسدود کرده که انتظار می‌رود هیات‌هایی به سرپرستی «استفان بیگن» نماینده ویژه ایالات متحده برای کره شمالی و «کیم میونگ گیل» نماینده کره شمالی  با هم دیدار کنند.

دور اول مذاکرات هسته‌ای میان رئیس‌جمهور آمریکا و  رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ در سنگاپور برگزار شد که نتیجه‌ای در برنداشت. دور دوم مذاکرات نیز در «هانوی» پایتخت ویتنام برگزار شد که به شکست ختم شد. ترامپ و کیم  بار سوم در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره دیدار کردند و از  آن به بعد به دلیل عدم پایبندی واشنگتن به تعهداتش در مقابل کره شمالی، هیچ‌گونه پیشرفتی در روابط دو کشور حاصل نشد است. 

به نوشته رویترز، وزیر خارجه آمریکا در ارزیابی خود از این نشست گفت، مذاکرات اتمی بین مقام‌های دو کشور برای خاتمه دادن به بن بست موجود درحالی برگزار می‌شود که برای حصول موفقیت باید اقدامات زیادی در این زمینه صورت گیرد.

وزیر خارجه آمریکا در خاتمه  برای پیشرفت در مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی ابراز امیدواری کرد.

سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد نیز هفته گذشته هنگام برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل به «بی‌فایده بودن مذاکره با آمریکا» اذعان کرد. 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند