«نارندا مودی» نخست‌وزیر هند امروز (پنجشنبه) طی سخنرانی در اجلاس ۲۰۱۹ «مجمع اقتصادی شرقی» در شهر «ولادی‌وستوک» گفت دهلی‌نو هیچ اقدام نظامی برای تامین امنیت کشتی‌های خود در تنگه هرمز انجام نخواهد داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» مودی اما تصریح کرد دولت هند هماهنگی‌های امنیتی مشخصی برای عبور نفتکش‌هایش از این آب‌راه را انجام داده است.

وی در این باره توضیح داد: «مشکلاتی که اخیرا در منطقه به‌وجود آمده، ما را به این فکر وا داشت که نباید از عوارض جانبی وضعیتی که هم‌اکنون شاهد آن هستیم، آسیب ببنیم. امنیت ما نباید به خطر بیافتد و نفتکش‌ها و کشتی‌های ما در خطر نباشند».

نخست‌وزیر هند با اشاره به برخی هماهنگی‌های امنیتی که کشورش با طرف‌های منطقه‌ای انجام داده، افزود: «ما اقداماتی را برای تامین امنیت نفتکش‌هایمان انجام داده‌ایم، ما هیچ تمایلی برای دخالت در امور داخلی یک کشور (ایران) نداریم... اما ما هیچ اقدام نظامی بیشتری انجام نمی‌دهیم، ما راه و رسمی برای طی کردن مسیر نظامی نداریم و هیچکسی هم در جهان صحبت منفی از اقدامات ما به میان نمی‌آورد».

مودی پیشتر هم در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بر ادامه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران، اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ و همچنین اجرای کامل برجام تاکید کرده بود. (جزئیات بیشتر)

کاخ سفید در حال اعمال فشار به متحدان خود در خلیج فارس و همچنین دیگر وارد کنندگان بزرگ نفت از این منطقه نظیر ژاپن، کره‌جنوبی، هند و تا حد کمتری کشورهای اروپایی است تا در طرح آمریکا برای حفاظت از عبور و مرور نفتکش‌ها در خلیج فارس مشارکت کنند.

آمریکا این‌گونه استدلال کرده است که در واقع این کشورها از بروز اختلال در روند عبور و مرور نفتکش‌ها آسیب بیشتری می‌بیند چون وابستگی بیشتری به نفت کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس دارند و به همین دلیل، آنها باید تمایل بیشتری برای مشارکت در این طرح آمریکا برای ایجاد بازدارندگی در مقابل حملات ایران داشته باشند.

متحدان آمریکا با وجود وابستگی به جریان نفت در منطقه، اما به انگیزه آمریکا از این اقدام تردید دارند. بخش عمده‌ای از این عدم اعتماد متحدان آمریکا نظیر ژاپن و آلمان، به دلیل خروج یکجانبه سال گذشته آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران با نام برنامه جامع اقدام مشترک است و این دولت از زمان خروج از برجام اقدامات سنگینی را علیه ایران اتخاذ کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند