گفت وگوی محمد جواد ظریف با شبکه خبری ان بی سی، دوشنبه شب پخش شد؛ همچنین گزارش این شبکه و گفت وگو با مردم ایران هم به نمایش درآمد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با این شبکه خبری و همچنین در توئیت های متعدد؛ دروغ گویی سردمداران کاخ سفید را برملا کرد و بار دیگر اقدام آمریکایی ها را مصداق تروریسم اقتصادی دانست. او از مشکلاتی که برای تامین دارو و تجهیزات درمانی برای بیماران صعب العلاج هم سخن گفت و افشا کرد که تروریسم اقتصادی آمریکا، مردم عادی و نیازمندان را هدف گرفته است.

این سخنان سبب آشفتگی کاخ سفید نشینان شد به گونه ای که مورگان اورتاگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اینگونه واکنش نشان داد که " حکومت ایران با قربانی نشان دادن خود به رسانه ها اطلاعات ناقص ارائه می دهد". وی با تکرار اتهام "حمایت از تروریسم" علیه ایران افزود: دروغ گفتن به شبکه های خبری آمریکا تاکتیک های اخاذانه و رفتارهای بی ثبات کننده آن را نمی پوشاند".

این اظهارات مقام وزارت خارجه آمریکا در شرایطی انجام می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در جمع خبرنگاران به تاثیر تروریسم اقتصادی دولت خود بر مردم ایران اشاره کرد و آن را فراتر از انتظاراتش دانست. وی بارها مدعی شده است که تروریسم اقتصادی دولت او، اقتصاد ایران را در شرایط بسیار دشواری قرار داده است.

ظریف پنجشنبه ۱۰ مرداد از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا و به دستور ترامپ تحریم شد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا این اقدام را به دلیل آنکه ظریف سخنگوی نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی است، مرتبط دانسته بود.

کارشناسان و دیپلمات ها معتقدند که تحریم ظریف، «تحریم دیپلماسی» است و نشان می دهد «گروه بی» در مسیر دستیابی به اهداف نامشروع خود، هیچ ارزشی برای «دیپلماسی» که بدیهی ترین «هنجار» مورد پذیرش جامعه جهانی است، قائل نیست.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند