در نخستین ساعات بامداد (پنجشنبه ۳۰خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا پس از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبه‌روی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

این پهپاد با آتش سامانه پدافند موشکی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد هدف قرار گرفت و ساقط شد. «سوم خرداد» سامانه‌ای موشکی با قابلیت تحرک بالاست که در سال ۱۳۹۳ توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.

پهپاد «نورثروپ گرومن آر کیو-۴ گلوبال هاوک» ساخت شرکت نورثروپ گرومن است که توسط نیروی هوایی و دریایی آمریکا به عنوان یک هواپیمای شناسایی بکار برده می‌شود. این هواپیما معروف به «عقاب جهانی» است. خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری معتبر خارجی بلافاصله این خبر را پوشش داده و گزارش و تحلیل‌های زیادی درباره این حمله مقتدرانه نوشتند.

شبکه خبری الجزیره در گزارشی پیرامون حمله ایران به پهپاد آمریکایی که وارد خاک جمهوری اسلامی شده است، مطلبی مفصلی برای این موضوع نگارش کرد. 

636968041069943249_md

الجزیره انهدام هواپیمایی آمریکایی را پیام روشن تهران به تنش‌آفرینی‌های واشنگتن اعلام کرد. همچنین این رسانه پیام ایران به آمریکا را طبیعی دانست که  در مقابل تهدیدهای آمریکا صورت می‌گیرد.

شبکه خبری المیادین هم در گفتگویی با یکی از کارشناسان برجسته امنیتی و سیاسی منطقه درباره دلایل ایران برای هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی صحبت کرد. المیادین نوشته است که منهدم شدن پیشرفته‌ترین هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در خلیج‌فارس انتخاب جنگ با ایران را توسط احزاب و گروه‌های داخلی آمریکا بسیار ضعیف‌تر می‌کند، ولی از سوی دیگر اعتقاد برخی را برای جنگ با ایران تقویت خواهد کرد.

636968046990580467_md

شبکه خبری العالم نیز در گزارشی به موضوع انهدام پهپاد آمریکایی اشاره پرداخت. این رسانه عرب‌زبان نوشته است: «آیا ترامپ با اصرار بر استمرار اشتباهاتش درخصوص ایران به نتیجه مطلوبش یعنی وادار کردن جمهوری اسلامی به مذاکره خواهد رسید؟ در چه شرایطی می‌توان ترامپی آرام گرفته در مقابل ایران را تصور کرد؟ آیا ترامپ درصدد پاسخگویی به سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران برخواهد آمد؟ چگونه؟ و....»

636968049268553785_md

خبرگزاری روسی اسپوتنیک هم در گزارشی با مشروع دانستن انهدام هواپیمای بدون سرنشین آمریکا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تأکید قبلی ایران مبنی بر خط قرمز بودن ورود به حریم این کشور توسط آمریکا اشاره کرد. این خبرگزاری نوشته است: «برخورد ایران در حوزه نظامی کاملاً حرفه‌ای است و ایران در حوزه سیاست خارجی به عنوان یک بازیگر معقول محسوب می‌شود.»

636968052260591063_md

همچنین خبرگزاری راشاتودی در گزارش و گفتگویی از «سقوط صفر» بین ایران و آمریکا سخن به میان ‌آورده است. این خبرگزاری سناریوهای مختلف با موضوع واکنش‌های آمریکا به انهدام پهپاد پیشرفته خود در خلیج‌فارس را مورد بررسی قرار می‌دهد. این خبرگزاری تداوم فشارهای اقتصادی و جنگ روانی و تهدید آمریکا علیه ایران را دلیل اصلی انهدام پهپاد آمریکا در خلیج فارس می‌داند و اعلام کرد تا زمانی که آمریکا از این سیاست دست‌ نکشد همین موضوع دامان آنها را خواهد گرفت.

 یورونیوز فرانسه در تحلیل این موضوع با یرواند آبراهامیان، پژوهشگر تاریخی گفتگویی داشته و او از تنش‌های میان ایران و آمریکا صحبت کرده است. وی نتیجه تلاش‌های آمریکا برای انجام کودتا در ایران و خروج او از برجام را انهدام پهپاد آمریکا در خلیج‌فارس معرفی و تصریح کرد که ادامه این سیاست‌ها،  تنش بیشتر در منطقه را موجب می‌شود.

636968060724827194_md

همچنین، شبکه خبری اسکای‌نیوز انگلیسی در گزارش اول خود به ماجرای انهدام پهپاد آمریکایی اشاره کرد. این رسانه به اشتباه محض ترامپ در توئیتر واکنش نشان داد و عیناً همان اشتباه رئیس‌جمهور آمریکا را در تیتر خود آورده است. ترامپ در توئیتر خود به اشتباه برای اینکه بگوید آماده شلیک به ایران است، اشتباهاً از عبارت «Cocked and loaded» یعنی لگد زدن استفاده کرده است که نشان‌دهنده عمق بی‌خردی در کلیددار کاخ‌سفید است.

همچنین خبرگزاری دویچه‌وله آلمان نیز تحریم‌های آمریکا و فشار بر ایران برای مذاکره و تهدید جنگ را سبب انهدام پهپاد آمریکایی دانسته و در تیتر خود به این موضوع تأکید کرد که خطر جنگ در خلیج‌فارس رو به گسترش است.

636968076354234140_md

همچنین خبرگزاری‌هایی همچون رویترز، خبرگزاری فرانسه و روزنامه‌های متعدد از جمله نیویورک تایمز، واشنگتن پست، جروزالم پست و بسیاری دیگر به انتشار این خبر پرداختند.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند