وزیر اقتصاد در این حکم مواردی همچون "بررسی و تحلیل مسائل اقتصادی کشور و انجام پژوهش‌های کاربردی در خصوص انواع بازارها (کالا و خدمات، پول، سرمایه، ارز و کار) "، "طراحی و تهیه مدل‌های کمی در راستای وظایف حاکمیتی (سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت) و شبیه‌سازی سیاست‌های اقتصادی با تاکید بر حوزه عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی"، "بررسی و تحقیق همه‌جانبه در حوزه‌های بانکی، بیمه‌ای، بازرگانی داخلی و خارجی و اقتصاد جهانی" و "بررسی و تحقیق همه‌جانبه در حوزه‌های بانکی، بیمه‌ای، بازرگانی داخلی و خارجی و اقتصاد جهانی" را به عنوان اولویت‌های برنامه‌ای معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد تعیین کرده است.

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد "پیش‌بینی شاخص‌های کلان اقتصادی به‌ویژه در بخش‌های واقعی اقتصاد"، "ارایه روش‌ها و الگوهای مناسب به منظور تخمین شاخص‌های مختلف بخش عمومی"، "بررسی و تحقیق در خصوص موضوعات و محورهای سیاست‌های مالی و توسعه‌ای بخش عمومی"، "ارایه پیشنهادات و راهکارهای اجرایی و یا اصلاح قوانین جهت ارتقای سیاست‌ها در حوزه‌های مرتبط" و "پایش محیط کسب و کار در ایران بر اساس شاخص‌های بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای" از دیگر اولویت‌های برنامه‌ای معاونت مذکور است.

وزیر اقتصاد در ادامه اولویت‌های برنامه‌ای معاونت امور اقتصادی، به مواردی چون "ارتباط با سازمان‌ها و اتحادیه‌های بین‌المللی و بهره‌گیری از تجربیات آنها در حوزه‌های اقتصادی و محیط کسب و کار"، "انسجام و هماهنگی در تسریع و پیشبرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت امور اقتصادی ارجاع شده از ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی" و "انسجام و هماهنگی در تسریع و پیشبرد پروژه‌های راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی اشاره کرده است.

بر این اساس، "افزایش ارتباط با محافل علمی و پژوهشی و گسترش دایره مشورت با صاحب نظران و فعالان اقتصادی به منظور مطالعه و تدوین سیاست‌ها و تدابیر اقتصادی"، "حضور فعال در جلسات به نمایندگی از وزارت امور اقتصادی و دارایی" و "اعمال نظارت مستمر و مؤثر در خصوص نحوه اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی" ادامه فهرست اولویت‌های برنامه‌ای تعیین شده از سوی دژپسند برای معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد است.

به گزارش ایسنا، "محمدعلی دهقان دهنوی" دارای تحصیلات دکتری تخصصی در رشته علوم اقتصادی، گرایش اقتصاد صنعتی از دانشگاه تربیت مدرس است. او عضویت در هیأت علمی گروه مالی و بانکداری دانشگاه علامه طباطبایی، عضویت در هیأت مدیره بانک مسکن، عضویت در هیأت علمی و معاونت آموزشی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، تدریس در دانشگاه تربیت مدرس، معاونت پژوهشی مرکز پژوهش و آموزش بانک توسعه صادرات ایران و عضویت در کمیته طرح تحول نظام بانکی شورای هماهنگی بانک‌ها را در کارنامه شغلی خود دارد.

همچنین مشاور اقتصادی معاونت مالی و اداری قوه قضائیه، مشاور مدیر عامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، مشاور اقتصادی و مالی بانک مشترک ایران و ونزوئلا، مشاور اقتصادی و برنامه‌ریزی بانک قوامین و مشاور مدل سازی و محصولات جدید بانک مسکن، از دیگر سمت‌هایی است که معاون جدید امور اقتصادی وزارت اقتصاد پیش از این عهده دار آن بوده است.

فرهاد دژپسند -وزیر امور اقتصادی و دارایی- طی حکم دیگری سید حسین میرشجاعیان حسینی معاون سابق امور اقتصادی وزارت اقتصاد را به سمت مشاور خود منصوب کرد.