سیدموسی خادمی در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت امدادرسانی‌ها به مناطق سیل‌زده استان اظهار کرد: هم‌اکنون در حال پیگیری وضعیت زیرساختی شهرها و روستاها هستیم و هر شب طی جلسات ستاد بحرانی که داریم اقدامات انجام شده در روز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی با بیان این که هنوز تعدادی زیادی از روستاها مشکل جاده دارند و آب، برق و گازشان نیز دارای اختلال است، اضافه کرد: موضوع جاده مهم‌ترین مسئله بوده؛ چراکه بخشی از قطعی آب و برق به علت نداشتن راه است. برای همین وزارت راه و راهداری استان را موظف کردیم تا پلن کاملی برای بازگشایی جاده‌های روستایی ارائه بدهند.

خادمی خاطرنشان کرد: طی آخرین طرحی که به ما داده شد چاره‌ای جز استفاده از پل‌های موقت نداریم برای همین از ارتش درخواست کردیم تا پل‌های موقت و ریلی را نصب کنند و امیدواریم هر چه سریع‌تر انجام دهند.

به گفته استاندار لرستان برای برخی از روستاها نیز باید مسیر جایگزین پیدا کنیم و تعدادی هم به صورت عادی در حال نصب راه‌های مواصلاتی آنها هستیم.

وی با اشاره به این که هنوز در روستاها ارتباط موبایلی نداریم، گفت: یکی از مشکلات نبود ارتباط تلفنی است؛ چراکه بخشی از مشکل گاز، برق و آب به این بحث برمی‌گردد و باید حل شود‌.

خادمی بیان کرد: تعداد این روستاها نسبت به قبل خیلی کاهش یافته است اما به نسبت متفاوت در هر بخشی مشکل داریم.

استاندار لرستان عنوان کرد: در بخش شهرها نیز بحث آب پلدختر حل شده اما هنوز مثل این که مشکلاتی دارند؛ چراکه به شبکه یک فشار سنگین وارد شده و رسوب به داخل آن نفوذ کرده است برای همین گرفتگی دارد.

وی بیان کرد: توصیه بهداشتی این است که تا چند روز از این آب ننوشند یا در صورت نیاز آن را بجوشانند.

خادمی گفت: در بعضی جاها که آب وصل شده شرکت آبفا می‌گوید مردم در حال شستن وسایل منزل هستند که درست نیست و باید چند روزی صبر کنند تا به شرایط پایدارتری برسیم.

وی با بیان این که برای آب معمولان نیز در حال تلاش هستند تا برق را به ایستگاه پمپاژ برسانند، افزود: پیگیریم که برق را به ایستگاه پمپاژ برسانیم و خط انتقال مشکلی ندارد.

خادمی ادامه داد: همچنین راه حل دوم که مورد بررسی قرار گرفته استفاده از دیزل ژنراتور است تا از طریق آن برق‌رسانی کنیم و پیگیر این موضوع هستیم.

وی با اشاره به نحوه توزیع اقلام امدادی نیز گفت: با استفاده از شناسنامه امدادی نباید دیگر مشکلی وجود داشته باشد؛ از شب گذشته نیز این کار آغاز شده و اقلامی مانند چادر، پتو و چراغ به این روش داده می‌شود.

استاندار لرستان تصریح کرد: ممکن است اشکالاتی به وجود بیاید و کسی شناسنامه نگرفته باشد. این افراد نباید نگران باشند؛ چراکه هر کسی دچار آسیب شده برایش شناسنامه صادر می‌شود. ممکن است اعضای هلال احمر در منطقه حضور یافته، اقلام را توزیع کنند و فرد حضور نداشته باشد. در این صورت نیز مشکلی به وجود نخواهد آمد؛ چراکه به ازای هر شناسنامه یک پک کامل امدادی تحویل داده می‌شود.

خادمی بیان کرد: کسانی که شامل کمک‌رسانی نمی‌شوند ممکن است مقداری در روند امدادرسانی اذیت کرده و تجمع کنند اما ما خارج از شناسنامه به هیچکس کالایی تحویل نمی‌دهیم.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون با حضور نیروی انتظامی مشکل این بی نظمی‌ها حل شده و مسئله‌ای نداریم. با هر کسی نیز که ایجاد اختلال کند برخورد جدی خواهیم کرد چرا که امنیت و آبروی مردم پل‌دختر و قوم لر چیزی نیست که با برخی افراد بی‌جنبه از بین برود.

وی اظهار کرد: وظیفه دولت است که به فرد خسارت دیده کمک کند اما اگر کسی دنبال سوءاستفاده باشد اجازه این کار را به وی نخواهیم داد. انتظارمان این است افراد روی قاعده بیایند و با توجه به نظامی که داریم خدمات به آنها می‌رسد، همچنین مطمئن باشند آنان را رها نمی‌کنیم.

خادمی با بیان این که همه امکانات و توان‌مان را در راستای حل مشکل افراد به کار بسته‌ایم، گفت: ممکن است ضعف‌هایی داشته باشیم و با سرعت نتوانیم خدمات‌دهی کنیم اما این نیست که افراد فراموش شوند. امیدواریم با امتیازاتی که می‌گیریم بتوانیم زندگی‌شان را برگردانیم هر چند ممکن است کامل نباشد اما بخش عمده‌ای از خسارات را جبران خواهیم کرد.