بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه های پیش‌یابی هواشناسی امروز در اغلب مناطق کشور غیر از شرق و جنوب شرق، سامانه بارشی فعال است.

فعالیت این سامانه بارشی امروز از سمت غرب کاسته می‌شود و این سامانه روز شنبه در بخش‌هایی از جنوب غرب، استان‌‌ کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، شرق خوزستان و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و شرقی و شرق سواحل خزر و شمال شرق سبب بارش باران و وزش باد خواهد شد و به تدریج ‌از کشور خارج می‌شود.

از اواخر وقت روز آینده سامانه بارشی جدید از شمال غرب و غرب وارد کشور می‌شود که ابتدا این مناطق ‌و به تدریج روز یکشنبه نیمه غربی و در بعد از ظهر یک‌شنبه همه کشور را در بر خواهد گرفت و سبب بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت خواهد شد.

شدت بارش‌ها روز شنبه در غرب، جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق کشور در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان و شرق خوزستان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر‌احمد، بوشهر، فارس، غرب اصفهان، هرمزگان و کرمان خواهد بود و در نقاط نقاط مرتفع و سردسیر به شکل برف است

امروز و روز‌ یک شنبه نواحی مرکزی و شمالی خلیج فارس مواج خواهد بود همچنین اواخر وقت یکشنبه و روز دوشنبه دریای خزر مواج و طوفانی است.

روز شنبه در برخی مناطق ‌جنوب غرب و روز یکشنبه در برخی مناطق جنوب غرب و نوار شرقی کشور به ویژه استان‌های سیستان و بلوچستان و شرق کرمان وزش باد شدید همراه با گرد و خاک پیش بینی می‌شود.

روز شنبه افزایش دما بین ۶ تا ۱۰ درجه و اواخر وقت یکشنبه و روز دوشنبه کاهش دما بین ۸ تا ۱۲ درجه در استان‌های ساحلی خزر و شمال شرق پیش بینی می‌شود.

آسمان تهران فردا صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد شدید پیش بینی می شود و روز یکشنبه آسمان تهران نیمه ابری در برخی ‌ساعات بارش باران پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۱۷ و هفت درجه خواهد بود و همچنین میزان ابر امشب در آسمان تهران کاهش می‌یابد.

فردا بندرعباس و اهواز با بیشینه دمای ۲۶ درجه بالای صفر گرم‌ترین مراکز استان و شهرکرد با کمینه دمای دو درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهرماه ۹۷) تا هجدهم اسفند‌ماه سال جاری ۱۸۱.۷ ‌میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی ۸۱.۴ ‌میلیمتر ثبت شد، بنابراین بارش سال جاری ۱۲۳.۲ درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۱۴۹.۶ ‌میلی‌متر ثبت شد که بارش سال جاری ۲۱.۳ درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته بیست و چهارم سال زراعی متعلق به منطقه لاهیجان در استان گیلان به میزان ۴۹ میلی‌متر بوده است.

میانگین گرم‌ترین منطقه راسک در استان سیستان و بلوچستان به میزان ۲۷.۳ درجه سلسیوس و میانگین سردترین منطقه کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به میزان منشی ۱۲.۵ درجه سلسیوس بوده است.

کاربران همچنین می‌توانند جزئیات دیگری از خبرنامه هواشناسی کشاورزی را از اینجا مشاهده کنند.