حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح مجلس برای استانی شدن انتخابات گفت: استانی شدن انتخابات مجلس دارای مزایا و معایبی است که چنانچه زیرساخت‌های حزبی فراهم باشد مردم می‌توانند اشخاص قوی‌تر و مؤثرتری را به عنوان نماینده راهی مجلس کنند.

وی افزود: در شرایط حاضر زیرساخت‌های حزبی استانی شدن در کشور ایجاد نشده و لازم است برای این منظور زیرساخت‌های حزبی آن فراهم شود و ما احزابی با برنامه، کارآمد و پاسخگو برای این منظور داشته باشیم.

نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بهتر است تا استانی شدن انتخابات مجلس در چند استان به صورت پایلوت اجرا  تا معایب آن شناسایی و برطرف شود و اینگونه نباشد که مانند اجرای بسیاری از طرح‌ها ما با آزمون و خطا پیش رویم.

گفتنی است نمایندگان مجلس در روزهای قبل کلیات طرحی را تصویب کرده‌اند که در صورت قانونی شدن این طرح رأی‌دهندگان در انتخابات به جای اینکه تنها به نماینده خود رأی دهند اسامی نمایندگان کل استان که مد نظرشان است را در برگه رأی بنویسند.

مخالفین این طرح می‌گویند این شیوه برگزاری انتخابات باعث می‌شود تا شهرهای کوچک و روستاها به دلیل جمعیت کمترشان نتوانند تأثیری در انتخابات نامزد مورد نظرشان داشته باشند و موافقین نیز عنوان می‌کنند که با استانی شدن انتخابات دیگر نمایندگان به جای درگیری در مسائل منطقه‌ای بیشتر می‌توانند به مسائل ملی بپردازند.