داوود محمدبیگی، درخصوص برنامه این بانک برای حضور سیستم‌های پرداخت جایگزین در کشور گفت: طبعاً حضور بازیگران جدید در عرصه پرداخت، در سال‌های آینده مورد توجه تمام کشورها به خصوص کشور ما است.

وی با بیان اینکه همواره در ایران، بازیگران اصلی صنعت پرداخت بانک‌ها و شرکت های psp بوده‌‌اند، اظهار داشت: هم‌‌اکنون دیگر بازیگران فعلی قادر به تامین تمام نیازها نیستند؛ چراکه تغییر و تحولات رخ داده موجب شده تا انتظارات مردم نیز تغییر کند و افزایش یابد.

مدیر اداره نظام‌‌های پرداخت بانک مرکزی در همین ارتباط به psd۲ اشاره و تصریح کرد: به دنبال تغییرات رخ داده در انتظارات مردم و البته تنوع در خدمات، اتحادیه اروپا نیز به صورت جدی فعالیت خود را روی psd۲ آغاز کرده است.

محمدبیگی با اشاره به فین‌‌تک‌ها و پیام‌‌رسان‌های مالی از جمله بلاک‌‌چین خاطرنشان کرد: سیستم‌های پرداخت فعلی، مبتنی بر تکنولوژی‌ها و سیاست‌‌های قبلی است ولی بانک مرکزی بنا دارد که تغییرات و تحولات جدی در این حوزه صورت گیرد.

وی ادامه داد: تغییرات و تحولات در صنعت پرداخت نیازمند چارچوب قانونی و مقررات است؛ به نحوی که برخی از الزامات psd۲ را در کشور بومی‌سازی کرده‌‌ایم؛ همچنین از سوی دیگر احراز هویت مشتریان، دسترسی به اطلاعات، سرویس‌های پرداخت شرکت‌های فعال در این بخش، تسویه وجوه این شرکت‌ها و نظارت بر فعالیتشان و موارد دیگر، از مهمترین محورهایی است که در کشور بومی‌‌سازی‌‌شان را آغاز کرده ایم.

به گفته مدیر اداره نظام‌‌های پرداخت بانک مرکزی، در دو سال اخیر درخواست‌های مطرح شده در این صنعت نشان می‌دهد که تغییرات در پرداخت بسیار جدی است و این امر نشاندهنده پویایی و شادابی حوزه پرداخت است.

محمدبیگی با تاکید بر اینکه موج ایجاد شده برای تغییرات در صنعت پرداخت، با حضور بازیگران فعلی و مدیریت رگولاتور، به مرحله عملیاتی ختم خواهد شد، ابراز داشت: بر همین اساس بانک مرکزی مقررات پرداخت‌‌ساز، پرداخت‌‌‌یار و پرداخت‌‌بان را با مشورت فعالان این حوزه تدوین کرده است.

وی با بیان اینکه در تمامی اسناد مذکور، نحوه نظارت بر صنعت پرداخت و فعالان حاضر در این صنعت به روشنی دیده شده است، عنوان کرد: بانک مرکزی برخی از امور را به شرکت‌های پرداخت واگذار کرده است اما در گلوگاه‌‌های اصلی که به پول و امنیت مردم ارتباط دارد، بانک مرکزی با قدرت حضور خواهد داشت.