جواد کریمی‌قدوسی رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در واکنش به تکذیبیه وزارت امور خارجه درباره دو تابعیتی بودن پروین فرشچی سفیر جدید ایران در فنلاند گفت: اولین بار بنده این خانم را در کمیسیون امنیت ملی مجلس زمانی که بحث بررسی مسائل حقوقی دریای خزر مطرح بود، دیدم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: این خانم در جلسه کمیسیون امنیت ملی در صندلی کنار بنده نشسته بود و من وی را نمی‌شناختم، زمانی که سمتش را سوال کردم گفت پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست هستم که ۱۴ سال است در این سمت فعالیت می‌کنم، بعد از اتمام جلسه دبیر کمیسیون امنیت ملی به من در جمع نمایندگان اعلام کرد که این خانم کسی است که شما نامش را در لیست افراد دو تابعیتی قرار داده اید و حتی نامش در جلسه این کمیسیون قرائت شده است.

وی تأکید کرد: بر اساس همین لیست نام پروین فرشچی در شماره بیستم از این لیست صد نفره قرار گرفته است که تابعیت و اقامت و گرین کارت آمریکا دارد، بعد از اظهارات دبیر کمیسیون به لیست مراجعه کرده و دیدم همین خانمی که ۱۴ سال است با وجود بحث‌های امنیتی بسیار مهم کشورمان هم در همین حوزه، معاونت امور دریایی محیط زیست را بر عهده دارد نامش در آن لیست قرار دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات تصریح کرد: بعد از ارائه لیست صد نفره مدیران و رؤسای دو تابعیتی به کمیسیون امنیت ملی تمامی اسامی در جلسه برای اعضا قرائت شد و بعد برای پیگیری ها، این لیست را طی نامه‌ای به وزارت امور خارجه ارسال کردیم.

کریمی قدوسی بیان کرد: اکنون وزارت امور خارجه و خود آقای قاسمی می‌توانند به این لیست مراجعه کرده و در ردیف بیستم این لیست نام پروین فرشچی را مشاهده کنند. همین لیست را بنده حضوری خدمت دادستان کل کشور ارائه کردم لذا دادستان کل هم با مراجعه به ردیف بیستم می‌تواند نام این خانم را مشاهده کند.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی افزود: بنده حتی لیست مدیران و رؤسای دو تابعیتی را تحویل اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه هم داده‌ام، با وجود تمام اطلاعات در اختیار دولت و مراکز بررسی اطلاعات و وزارت اطلاعات و حتی تاکیدات رهبر معظم انقلاب در دیدار با پرسنل وزارت اطلاعات مبنی براینکه آنها باید بسیار قوی بر روی مواضعشان نسبت به بررسی صلاحیت‌ها بایستند، چرا باز هم باید شخصی به عنوان سفیر انتخاب شود که دو تابعیتی بوده و سوابقش هم کاملا موجود است.

کریمی قدوسی گفت: وزیر امور خارجه افرادی را با داشتن تابعیت‌های مضاعف به سفارت‌خانه‌های کشورمان در دیگر کشورها اعزام می‌کند، متأسفانه هر حرف راستی را وزارت امور خارجه تکذیب کرده و کار کذب خود را درست نمایش می‌دهند و اسناد متقن را زیر سوال می‌برند در صورتی که اکنون بنده آدرس دقیق دادم تا آن‌ها به این لیست مراجعه کنند و از نظر ما قطعا فرشچی دو تابعیتی بوده و گزینش وی هم اتفاقی نیست.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی بیان کرد: اگر وزارت خارجه ارسال این لیست را تکذیب کرد بنده آنها را به همان نامه‌ای که همراه با لیست دو تابعیتی ها به ظریف نوشته و ارسال کردم ارجاع می دهم تا پاسخ استعلام ما را بدهند، البته آنها پاسخ ندادند.