شبکه خبری اسپوتنیک گزارش داد، در حالی که اجلاس دو روزه سران ناتو در بروکسل در حال برگزاری است، استولتنبرگ با اشاره به اینکه ناتو الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی شناسد، خواستار پرهیز از منزوی کردن مسکو به دلیل این مساله شد.

وی افزود: الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، تبلیغات مسکو، فعالیت این کشور در فضای سایبری و مداخله آن در امور کشورهای دیگر از نظر ما امری غیرقابل قبول است، اما این موضوعات نمی تواند به عنوان دلیلی برای انزوی روسیه تلقی شود. 

دبیر کل ناتو همچنین گفت که روسیه، همسایه ما است و ما به مذاکراه با این کشور نیاز داریم. وی پیشتر تاکید کرده بودند که حتی در صورت بهبود نیافتن روابط ناتو - روسیه، تماس های بین طرفین به منظور جلوگیری از تشدید تنش در مناسبات، باید حفظ شود.

وی امروز چهارشنبه به رهبران ناتو که در اجلاس این ائتلاف در بروکسل شرکت کرده اند، خوشامد گفت و در مراسم افتتاحیه این نشست، به دستاوردهای ناتو در برقراری صلح و امنیت اشاره کرد. 

این درحالی است که «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه پیشتر در روز جاری از ناتو به دلیل انتقال پایگاه های خود به نزدیکی مرزهای روسیه انتقاد کرد. 

سازمان ناتو از سال ۲۰۱۴ حضور نظامی خود در اروپا را با استفاده از بحران اوکراین به عنوان دلیلی برای نزدیک شدن به مرزهای روسیه، تقویت کرده است. 

روسیه به دفعات درخصوص حضور نظامی ناتو در امتداد مرزهای غربی اش، به شدت ابراز نگرانی کرده است. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه چندی پیش در جریان نشست شورای امنیت این کشور گفت که ناتو درصدد آتش افزوری است.