دو روز پیش برخی رسانه ها اعلام کردند که معارضین سوری با خودداری از تسلیم سلاح های سنگین خود مذاکرات با طرف روسی را به شکست کشاندند، با این وجود ژنرال «الکسی تسیگانکوف» رئیس مرکز روسی آشتی گروههای متخاصم در سوریه شنبه شب اعلام کرد سه دهستان در جنوب غرب سوریه به آتش بس پیوستند و ۲۵۰ تن از تروریست ها سلاح خود را تسلیم ارتش کردند.

رئیس مرکز آشتی طرف های متخاصم در سوریه خاطرنشان کرد که جنگجویان حدود ۱۱۸ قبضه سلاح و سه قبضه از تجهیزات نظامی سنگین و مقادیر زیادی فشنگ به نیروهای دولتی تحویل دادند.

** تاکید لاوروف بر حل و فصل سیاسی مسائل در سوریه

تلاش های سیاسی و مذاکرات برای حل و فصل مسائل سوریه در حالی از سوی روسیه جریان دارد که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور بدون اشاره به مذاکرات با شورشیان مسلح در سوریه بر ضرورت حل و فصل سیاسی مسائل این کشور تاکید کرد. 

وی افزود: دولت سوریه با مخالفان مسلح در تماس است تا شرایط برای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت فراهم شود. 

اواخر هفته گذشته همزمان با آغاز مذاکرات در سوریه، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا با مقامات روسیه در مسکو دیدار و در خصوص مساله سوریه گفت وگو کرد.

پس از دیدار جان بولتون با ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین، برخی رسانه ها از پیشنهاد آمریکا به روسیه درباره سوریه خبر دادند. 

سی.ان.ان مدعی شد که دونالد ترامپ قصد دارد در دیدار هلسینکی که روز ۱۶ ماه جولای (۲۵ تیر ماه) برگزار می شود، در خصوص سوریه با پوتین معامله کند. 

رادیو روسی اکو مسکو در این رابطه اعلام کرد: ترامپ قصد دارد به پوتین پیشنهاد معامله درباره مناطق جنوب غربی سوریه در مجاورت مرز اردن را ارائه کند جایی که هم اکنون روس ها در حال مذاکره با مخالفان مسلح برای تسلیم سلاح هستند. 

براساس گزارش این رسانه روسی، آمریکا در نظر دارد کنترل این منطقه را که در دست ائتلاف آمریکایی است به ارتش سوریه واگذار کند.

از سوی دیگر، مرکز آشتی گروه های متخاصم در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه که از طرف این کشور مسئولیت مذاکره با گروه تروریستی ارتش آزاد سوریه برای تسلیم و تحویل سلاح خود در مناطق جنوب سوریه را برعهده دارد، اعلام کرده همچنان در حال مذاکره با طرف مقابل است.

آژانس اخبار فدرال روسیه نیز در این خصوص اعلام کرد که مذاکرات روسیه با «ارتش آزاد سوریه» با میانجی گری اردن در حال برگزاری است.

اگر چه مشخص نیست روس ها در روزهای گذشته به موفقیتی در این خصوص دست یافته باشند اما نشان می دهد مذاکرات در این باره ادامه دارد و روسیه در تلاش است به اهداف خود دست پیدا کند.

روسیه به درخواست دولت سوریه از مهر ماه سال ۹۴ در این کشور حضور نظامی دارد.