این نشست که به درخواست ایران و در پی خروج امریکا از برجام تشکیل خواهد شد، ساعت ۱۱ به وقت محلی برگزار می شود.

جمع زیادی از خبرنگاران خارجی و داخلی اتریش در ورودی هتل منتظر پوشش این رویداد مهم هستند.

طبق معمول هیچ یک از اعضا مذاکره کننده به سئوالات خبرنگاران پاسخ نمی دهند.

طرف های باقی مانده در برجام نشستی را بدون حضور ایران و برای هماهنگی مواضع خود پیش از نشست مشترک برجام برگزار می کنند.

سید عباس عراقچی که ریاست هیات ایرانی را برعهده دارد دقایقی پیش وارد هتل شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت ماه گذشته خروج واشنگتن از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.

نشست کمیسیون مشترک برجام امروز جمعه با حضور نمایندگانی از پنج کشور انگلیس، آلمان، فرانسه، چین و روسیه و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین برگزار می شود. سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان ریاست هیات ایرانی را بر عهده دارد.

خروج آمریکا از توافق هسته ای و برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی است که «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در یازدهمین گزارش فصلی خود به شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا، بار دیگر پایبندی کامل ایران را به برجام مورد تائید قرار داد.

وی در این گزارش تاکید کرد که آژانس از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون اجرای تعهدات هسته ای ایران را در ارتباط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد راستی آزمایی و نظارت قرار داده است.

افزون بر آژانس اتمی، ۵ کشور دیگر طرف برجام، آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه و همچنین اتحادیه اروپا با تایید پایبندی ایران به برجام اعلام کرده اند که به توافق متعهد خواهند ماند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

در همین راستا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دستور روحانی دور تازه ای از رایزنی های خود درباره توافق هسته ای را آغاز کرد. وی ابتدا به چین و روسیه رفت و سپس در بروکسل با وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس و نیز فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.